- Rozmiar tekstu
- Kontrast
Dołholiska
Etymologia nazwy: nazwa pochodzi z języka ruskiego "dołhi", czyli długi i "lis", las. W tłumaczeniu na język polski - długi las.
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego: „Dołholiska, miejsce pamiętne pobytem Kościuszki około roku 1784-5 po powrocie z Ameryki. W starej bardzo cerkiewce, która jako zawaleniem się grożąca od dawna stała zamknięta, a upadła w 1865 roku, na ołtarzu zawiesił był generał order swój Cincinnata, z rąk Jerzego Waszyngtona otrzymany; pamiątka ta nieoceniona przetrwała na miejscu aż do roku 1856, w którym znikła z ołtarza i dostała się podobno do zbiorów śp. Karola Bejera. Tamże stoi na polu, nieopodal od dworu, w gruzach już walący się, mały murowany pomniczek, postawiony własnymi rękoma Kościuszki i okolony kilku drzewami, które sam też posadził; tu zamurowanych było parę butelek z papierami generała, które temuż losowi co i order Cincinnata uległy...”
Zbiory zostały skradzione w XIXw. Obecnie ku pamięci dawnych czasów stoi pomnik odsłonięty w 1988 przypominający oryginał.
Do najciekawszych miejsc należy zaliczyć:
-
krzyż rodziny Lewczuków postawiony w 1928r. jak znak prośby o zdrowie i błogosławieństwo dla dzieci.
-
pominik poświęcony Tadeuszowi Kościuszce odłonięty 9 V 1988r.