Partnerzy Gminy Wisznice

Gmina Sveio, Norwegia

Sveio to licząca około 4500 mieszkańców gmina położona nad brzegiem Morza Północnego, niedaleko miasteczka portowego Haugesund, w regionie Hordaland, w południowo-zachodniej części Norwegii. Współpraca między gminami Sveio i Wisznice rozpoczęła się w 2007 r. od wspólnego przygotowania wymiany grup młodzieży. Efektem wymiany było powstanie w Wisznicach Młodzieżowej Rady Gminy, której kolejne kadencje podtrzymują kontakty z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Gminy Sveio. Poza wymianą młodzieży gminy Wisznie o Sveio aktywnie pracują nad wspólnymi przedsięwzięciami z wykorzystaniem środków pochodzących z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz innych funduszy europejskich. Oficjalna umowa partnerska między gminami została zawarta  w lipcu 2014 r.

Gmina Znamienka, Białoruś

Gmina Znamienka położona jest w obwodzie brzeskim, w południowo-zachodniej części rejonu brzeskiego. Leży bezpośrednio przy granicy z Polską, przez co na zachodzie poprzez Bug graniczy z polskimi gminami: Sławatycze i Kodeń. Na północy sąsiaduje z miastem Brześć i gminą Muchawiec, na południu – z gminą Domaczewo, zaś na wschodzie – z rejonem małoryckim. W skład gminy wchodzi 11 miejscowości. Umowa partnerska między gminami Wisznice i Znamienka została podpisana 9 sierpnia 2013 r. i stanowi kontynuację współpracy realizowanej od 2007 roku z gminami Gierszony i Stradiecz na Białorusi.  Kiedy w lipcu 2013 roku terytorium gminy Stradiecz zostało decyzją administracyjną włączone do gminy Znamienka, samorządy Wisznice i Znamienka wyraziły wolę podtrzymania międzynarodowego partnerstwa. W historii współpracy Gminy Wisznice z samorządami na Białorusi zapisały się liczne wizyty studyjne, wymiany młodzieży, projekty kulturalne, edukacyjne oraz infrastrukturalne.

Gmina Airvault, Francja

Gmina Aivault położona w regionie Poitou-Charentes, w departamencie Deux-Sèvres, zajmuje powierzchnię 49 km2 i liczy około 3000 mieszkańców. Sama miejscowość Airvault to urocze średniowieczne miasteczko, w którym na każdym kroku można napotkać ślady dawnej architektury romańskiej. W okresie II wojny światowej w lesie w pobliżu Airvault założono obóz dla dwóch dywizji Wojska Polskiego. Polscy żołnierze korzystali z gościnności mieszkańców Airvault, kwaterując częściowo w prywatnych domach i budynkach gospodarczych. W dowód wdzięczności  za okazaną pomoc w kwietniu 1940 uroczyście ofiarowali lokalnej społeczności obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który do dnia dzisiejszego znajduje się w kościele św. Piotra w Airvault. W 60. rocznicę wyjazdu polskich żołnierzy mieszkańcy Airvault uroczyście odsłonili pamiątkowy krzyż i tablicę, pielęgnując pamięć o tamtych wydarzeniach. Społeczność Airvault aktywnie działa na rzecz podtrzymania kontaktów z Polską poprzez organizację wymian młodzieżowych oraz liczne kontakty z regionem Białej Podlaskiej. Na zaproszenie strony francuskiej w maju 2010 r. delegacja z Wisznic udała się do Airvault, aby wziąć udział w uroczystościach upamiętniających obecność polskich oddziałów oraz oddać hołd przodkom walczącym wspólnie o wolność. Nazajutrz, w Dniu Europy 9 maja 2010 roku wójt Gminy Wisznice Piotr Dragan oraz mer Airvault Pan Jacky Prinçay podpisali umowę o partnerstwie, będącą wyrazem szczególnych relacji łączących obie miejscowości. Od tego czasu regularnie organizowane są spotkania, wizyty studyjne i inne wspólne przedsięwzięcia, służące rozwojowi współpracy oraz pogłębianiu związków między mieszkańcami obu gmin.

Gmina Oziero, Ukraina

Gmina Oziero leży w województwie wołyńskim, w rejonie miasta Kiwerce na Ukrainie. W jej skład administracyjny wchodzą miejscowości Oziero oraz Gajowe (dawniej Przebraże), które łącznie zajmują powierzchnię 58,537 km2. Gminę, położoną nad brzegiem malowniczego jeziora, zamieszkuje 1176 osób. W umowie partnerskiej zawartej między gminami 24 czerwca 2007 r. strony zobowiązały się do wymiany doświadczeń, tworzenia sprzyjających warunków do współpracy w zakresie kultury, sportu, oświaty, rolnictwa, ochrony środowiska i innych.

sponsorzy