- Rozmiar tekstu
- Kontrast
Zasoby wodne
Na badanym terenie nie występują większe naturalne i sztuczne zbiorniki wodne. Płaskorówninna rzeźba terenu warunkuje bardzo powolny spływ wód, meandrowanie rzek i zabagnienie szerokich, słabo zaznaczonych dolin rzecznych.
Główną rzeką tego obszaru jest Zielawa, która na tym odcinku płynie z południowego-wschodu na północny-zachód. Bierze ona początek na podmokłym terenie z Książego Bagna znajdującego się w okolicy wsi Mosty.
Zielawa jest prawobrzeżnym, uregulowanym dopływem Krzny. Szerokość jej koryta wynosi 6 m, głębokość ok.2 m. Długość 68 km, powierzchnia dorzecza 1226 km2, średni przepływ 6,36 m3/s. Płynie przez Polesie Zachodnie. Wpada do Krzny koło Woskrzenic Dużych. Główne dopływy: Muława, Żarnica, Lutnia. Wody Zielawy są pozaklasowe ze względu na podwyższoną zawartość fosforanów.
Z danych Spółki Wodnej na obszarze gminy Wisznice wynika, że średni poziom wód gruntowych wynosi ok. 90 cm.. W miejscach, gdzie dominuje obniżenie terenu i występują doliny rzeczne poziom ten waha się w granicach 0-130 cm, natomiast na pozostałej części terenu od 2 do 6 metrów.
W podziale hydrograficznym omawiany rejon położony jest w zasięgu prawobrzeżnej zlewni Krzny i jednocześnie lewobrzeżnej zlewni Bugu. Osią hydrologiczną omawianego obszaru jest rzeka Bug, która jest największą rzeką tego rejonu i stanowi wschodnią granicę państwa. Jest to rzeka nieuregulowana, o zróżnicowanej szerokości koryta i głębokości nurtu, która na wielu odcinkach silnie meandruje. W dolinie Bugu występują liczne rozlewiska i płycizny. Rzekę tą cechuje śnieżno-deszczowe zasilanie i wynikające z tego dwa wysokie stany wód: wiosną i latem.
Północno-wschodni obszar Równiny Parczewskiej leży w dorzeczu Zielawy, która stanowi największy dopływ Krzny. Dorzecze Zielawy, to obszar dominacji łąk i pastwisk, których udział w ogólnej powierzchni użytków rolnych jest rzędu 40%. Wody Zielawy są pozaklasowe ze względu na podwyższoną zawartość fosforanów.
W niewielkiej odległości od zachodniej granicy gminy przepływa Kanał Wieprz-Krzna. Znaczna część gminy objęta jest systemem melioracyjnym Kanału, poprzez doprowadzalniki oraz sieć rowów. System melioracyjny na terenie gminy ma długość 454 kilometrów.
W podziale na regiony hydrogeologiczne (wg A.S. Kleczkowskiego) obszar położony jest w obrębie nizinnej prowincji hydrogeologicznej, a dokładniej w obrębie wydzielonego w jej granicach pasma równinnego zbiornika wód czwartorzędowych. Głębokość występowania wód podziemnych w obrębie omawianego terenu uzależniona jest od deniwelacji powierzchni terenu oraz stopnia urozmaicenia budowy geologicznej. Wydziela się tu cztery poziomy wodonośne:
- poziom na utworach czwartorzędowych
Na omawianym terenie wyróżnia się w obrębie poziomu czwartorzędowego od jednej do 3 warstw wodonośnych. Warstwy ze względu na przypowierzchniowe występowanie, mają związek hydrauliczny z powierzchnią i w sposób bezpośredni reagują na zmieniające się warunki hydrologiczne: wielkość opadów atmosferycznych i wahania wody w rzekach. W zależności od skał wyżej ległych mają one swobodne (w piaskach i żwirach) lub napięte zwierciadło wody (gliny). Głębokość ich występowania waha się od kilku do kilkunastu metrów. - poziom na utworach trzeciorzędowych
Poziom trzeciorzędowy występuje nieregularnie na głębokości od 30 do 50 metrów. Miąższość warstwy wodonośnej tego poziomu jest rzędu od 10 do 40 metrów. - poziom na utworach kredy górnej
Wody poziomu kredowego eksploatowane są głównie w południowej części regionu bialskopodlaskiego, gdzie zwierciadło wody znajduje się na głębokości od 20 do 50 metrów. - poziom na utworach jurajskich
Wody jurajskie ujmowane są w Białej Podlaskiej (z głębokości 460-475 m.) oraz w Terespolu, Małaszewiczach i Koroszczynie (z głębokości 310-340 m.).
Powszechnie wykorzystywane są, ze względu na przypowierzchniowe występowanie, wody poziomu czwartorzędowego i trzeciorzędowego. Poziom wód czwartorzędowych występuje w obrębie plejstoceńskich i holoceńskich utworów dolin rzecznych oraz w utworach piaszczystych i żwirowych obszarów międzydolinnych. Z uwagi na bardzo duże zróżnicowanie litologiczne oraz zmienny zasięg poziomy i pionowy poszczególnych warstw, poziom ten jest bardzo niejednolity. Wody podziemne charakteryzują się na ogół dobrą jakością, szczególnie wody z pokładów trzeciorzędowych, zawierają jednak znaczne ilości żelaza i manganu.
Justyna Chodkowska - Miszczuk, Justyna Stańko