Klub Seniora

KLUB SENIORA W WISZNICACH – ZADANIE 2 / ZAJĘCIA KULTURALNE ORAZ ZWIĘKSZAJĄCE AKTYWNOŚĆ SENIORÓW W SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

Wraz ze zniesieniem obostrzeń związanych z pandemią, w Klubie Seniora w Wisznicach od czerwca 2021 r. możliwe jest organizowanie spotkań integracyjnych, wycieczek oraz wyjazdów do kina i teatru w ramach projektu „Aktywni i sprawni – usługi społeczne dla mieszkańców północnej Lubelszczyzny”. 

8 czerwca 2021 r. odbyło się długo wyczekiwane spotkanie integracyjne, w którym wzięli udział Seniorzy z Klubu Seniora w Wisznicach. Po raz ostatni uczestnicy mieli możliwość spotkać się w swoim gronie w styczniu 2020 roku.

Takie spotkania są okazją do wspólnych rozmów, śpiewu i tańca oraz spędzenia wolnego czasu przy poczęstunku. Do organizacji imprez w Klubie Seniora został zatrudniony animator.

Kolejną atrakcją w ofercie w ramach projektu są wycieczki. W dniach 18-20.06.2021 r. została zorganizowana wycieczka na Mazury. Wzięło w niej udział 30 uczestników Klubu Seniora. Seniorzy zwiedzili m. in. Mikołajki (port oraz spacer po mieście), Gierłoż (tajna Kwatera Hitlera – Wilczy Szaniec), Kętrzyn, Reszel, Giżycko (Port Żeglugi Morskiej, molo nad jeziorem Niegocin, most obrotowy). W Świętej Lipce grupa wzięła udział koncercie, w trakcie którego zostały zaprezentowane organy w Sanktuarium Maryjnym o. Jezuitów. Ostatniego dnia wycieczki zaplanowany był rejs statkiem po jeziorze.

W ramach wycieczki uczestnicy mieli zapewnione 2 noclegi, wyżywienie, pilota wycieczki oraz przewodnika, który zapoznał uczestników z historią północno-wschodniej Polsce oraz oprowadził po najciekawszych atrakcjach w programie.

26 czerwca 2021 r. grupa 30 Seniorów pojechała także do Warszawy na spektakl teatralny do teatru Kamienica pt. „Czarna Komedia”.

W kolejnych miesiącach planowane są kolejne wycieczki, a także wyjazdy do kina.

Gmina Wisznice realizuje projekt „Aktywni i sprawni – usługi społeczne dla mieszkańców północnej Lubelszczyzny” w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 11 Działanie 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne. Kwota  dofinansowania wynosi 1 378 675,20 PLN.

G A L E R I A 

Aktywni Seniorzy z Wisznic

Od 1 lutego 2021 r. zostały wznowione zajęcia w Klubie Seniora w Wisznicach. W poprzednich miesiącach działalność Klubu była tymczasowo zawieszona z powodu pandemii wirusa COVID-19. Seniorzy mieli możliwość uczestniczyć w takich zajęciach jak: muzyczne, rękodzieło, literackie, zajęcia ruchowe pitales/joga/gimnastyka, na basenie oraz nordic-walking, a także z poradnictwa prozdrowotnego indywidualnego oraz grupowego (psycholog, dietetyk, kosmetyczka oraz podolog).

Pomimo panującej sytuacji w Polsce w związku z pandemią, Seniorzy chętnie i aktywnie uczęszczają na zajęcia, które odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Do użytku uczestników zostały zakupione maseczki, rękawiczki jednorazowe oraz płyny dezynfekujące.

Zajęcia w Klubie Seniora dają możliwość aktywnego udziału w życiu społecznym oraz dostęp do przestrzeni publicznej. Seniorzy mają możliwość ciekawego spędzenia czasu wolnego oraz rozwijać swoje zainteresowania, pasje oraz umiejętności. Spędzanie czasu w gronie znajomych i rówieśników także pozytywnie wpływa na integrację i samopoczucie osoby starszej.

 Istotne znaczenie, szczególnie teraz ma uczestnictwo w zajęciach ruchowych zarówno w sali jak i na świeżym powietrzu. Każda aktywność fizyczna ma duży wpływ na zdrowie oraz kondycję. Ruch fizyczny wzmacnia odporność i wyraźnie zmniejsza ryzyko otyłości, nadciśnienia, cukrzycy czy kłopotów związanych z nadmiarem cholesterolu, jak również wielu chorób. Warto podkreślić, że aktywność fizyczna wspomaga też pracę mózgu i jest dobra dla pamięci. Dlatego jest tak istotna dla każdego, kto chciałby jak najdłużej utrzymać niezależność. Poza tym daje dużo satysfakcji, ponieważ w przypadku Seniorów trening bardzo szybko przynosi widoczne efekty. Dodatkowo dzięki zajęciom w grupie zwiększa się także aktywność społeczna. Regularne ćwiczenia motywują do nawiązywania i podtrzymywania kontaktów z innymi. Pozytywne relacje poprawiają samopoczucie, a poza tym dają pewność siebie i obniżają poziom stresu. Wszystko to bardzo korzystnie wpływa na zdrowie, a także na poczucie szczęścia.

Dla zwiększenia rezultatów wykonywania regularnych ćwiczeń Seniorzy otrzymują wparcie dietetyka w formie zajęć grupowych i indywidualnych. Klub Seniora oferuje również zajęcia prozdrowotne z kosmetyczką, podologiem oraz psychologiem. Poradnictwo prozdrowotne ma istotne znaczenie w codziennym życiu osób starszych, ponieważ przyczynia się do zachowania dobrego samopoczucia, komfortu psychicznego oraz zdrowia. Osoby prowadzące zajęcia prozdrowotne posiadają niezbędną wiedzę oraz kwalifikacje, dzięki czemu są w stanie udzielić fachowej pomocy zarówno w formie teoretycznej jak i praktycznej. Duża część Seniorów ma ograniczony dostęp do tego typu konsultacji ze względu na brak takich ofert na terenie wiejskim oraz możliwości finansowych.      

Atrakcyjną formą zajęć jakie oferowane są w Klubie Seniora w Wisznicach są zajęcia z rękodzieła. Uczestnicy mają możliwość rozwijać swoje zainteresowania oraz hobby. Seniorzy chętnie uczestniczą w takich zajęciach oraz dzielą się swoją wiedzą z innymi. Często sami proponują co chcieliby robić. Poprawiają swoje już zdobyte umiejętności oraz zapoznają się z nowymi technikami. Zajęcia z rękodzieła pomagają utrzymać sprawność manualną oraz równowagę emocjonalną. 19 lutego 2021 r. w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi na zajęciach z rękodzieła Seniorzy wykonywali własnoręcznie kartki świąteczne oraz ozdoby i stroiki. Część wykonanych prac została przekazana na akcję charytatywną zorganizowaną w celu pomocy finansowej rodzinie z sąsiedniej gminy, która ucierpiała w wyniku pożaru.

W związku z wprowadzeniem na terytorium całej Polski lockdownu z powodu rosnącej liczby zakażeń COVID-19, działalność Klubu Seniora w Wisznicach ponownie została tymczasowo zawieszona od 23.03.2021 r. Jak tylko sytuacja ulegnie poprawie zajęcia zostaną wznowione. W planach są nowe zajęcia oraz warsztaty, takie jak: rajdy rowerowe, ogrodnicze, fotograficzne, teatralne oraz wyjazdy do teatru, kina oraz wycieczki krajoznawcze. Po ponownym otwarciu basenów także te zajęcia będą kontynuowane. W ramach działalności Klubu organizowane są także spotkania integracyjne oraz okolicznościowe. Jednak ze względu na wprowadzone obostrzenia w związku z pandemią, na chwilę obecną nie ma możliwości ich przeprowadzenia.

Projekt realizowany przez Gminę Wisznice w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 11 Działanie 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne.

ZDJĘCIA

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w Białej Podlaskiej i Wisznicach

W Białej Podlaskiej została utworzona nowa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, która mieści się w Domowym Szpitalu ul. Spółdzielcza 5, 21-500 Biała Podlaska (czynna jest w poniedziałki, czwartki i piątki w godzinach 8.00-15.00 oraz we wtorki i środy w godzinach 11.00-18.00, tel. 83 414 76 42, 83 414 76 41). Natomiast w Gminie Wisznice została utworzona Filia, której siedziba znajduje się w Urzędzie Gminy Wisznice, ul. Rynek 35, 21-580 Wisznice, pok. 209 (czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-13.00, tel. 83 378 20 33).

Z oferty wypożyczalni mogą skorzystać mieszkańcy powiatu bialskiego oraz miasta Biała Podlaska, w szczególności osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych w ramach projektu „Aktywni i sprawni – usługi społeczne dla mieszkańców północnej Lubelszczyzny”, Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 11 Działanie 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne. Projekt realizowany jest przez Gminę Wisznice w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej.

W ofercie jest duży wybór sprzętu: m. in. wózki inwalidzkie, wózki pielęgnacyjno-toaletowe, łóżka medyczne z materacem, materace odleżynowe, balkoniki, chodziki, kule ortopedyczne, ciśnieniomierzę, inhalatory ultradźwiękowe, koncentratory tlenu, opaski do teleopieki, podnośniki transportowo-wannowe, orbitreki, rowerki treningowe, podpórki pod plecypulsometry, stoliki przyłóżkowe, itp.

Pełna oferta sprzętu rehabilitacyjnego wraz z dokumentami rekrutacyjnymi znajduje się w siedzibach wypożyczalni oraz na stronach internetowych: www.szpitalbp.pl, www.wisznice.pl.

Wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego jest bezpłatne!

Zapewniamy również bezpłatny transport sprzętu wielkogabarytowego (np. łóżka medyczne) do pacjenta oraz późniejszy jego odbiór.

W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2 prosimy osoby zainteresowane o kontakt telefoniczny z daną wypożyczalnią. Wypełnione i podpisane dokumenty należy dostarczyć osobiście do siedziby wypożyczalni, z której będzie wypożyczony sprzęt rehabilitacyjny.

 

Opaski monitorujące stan zdrowia dla Seniorów

Coraz większą popularność zyskują opaski do teleopieki monitorujące stan zdrowia. Jest to nowoczesne rozwiązanie, którego zadaniem jest zapewnienie pomocy osobom potrzebującym w ich miejscu zamieszkania.

Takie opaski do teleopieki znajdują się w ofercie wypożyczani sprzętu rehabilitacyjnego utworzonej w ramach projektu „Aktywni i sprawni – usługi społeczne dla mieszkańców północnej Lubelszczyzny”, Regionalny Program Operacy Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 11 Działanie 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne: Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego w Białej Podlaskiej w Domowym Szpitalu przy ulicy Spółdzielczej 5, 21-500 Biała Podlaska (czynnej w poniedziałki, czwartki i piątki w godzinach 8.00-15.00 oraz we wtorki i środy w godzinach 11.00-18.00, tel. 83 414 76 42, 83 414 76 41). Natomiast dla mieszkańców Gminy Wisznice opaski do teleopieki dostępne są w Filii Wypożyczalni w Gminie Wisznice przy ul. Rynek 35, 21-580 Wisznice, w budynku Urzędu Gminy Wisznice, pokój nr 209  (w dni robocze w godzinach 10.00-13.00, tel. 83 378 20 33).

Opaski monitorujące stan zdrowia zostały zakupione z myślą  o osobach starszych, samotnych (lub samotnie zamieszkujących) z problemami zdrowotnymi do monitorowania funkcji życiowych z funkcją powiadamiania bliskich  w przypadku zagrożenia życia. Oferowane opaski spełniają 21 norm medycznych, dzięki temu możemy zadbać o bezpieczeństwo naszych bliskich na odległość przez 24h na dobę.

Opaska zwiększa poczucie bezpieczeństwa, swobodę funkcjonowania i niezależność osoby objętej opieką. Zwłaszcza w dobie pandemii oraz w czasie kwarantanny domowej dla wielu osób teleopieka może być dobrym rozwiązaniem w celu stałego monitorowania stanu zdrowia i samopoczucia osób starszych oraz zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Pierwsze opaski zostały już wypożyczone.

- Jestem bardzo zadowolona. Na co dzień opiekuję się krewną, która jest osobą  starszą i mieszka sama. Nasze domy oddalone są od siebie o prawie 7 km. Nie zawsze jesteśmy w stanie codziennie pojechać. Telefonu też czasem nie odbierze. Dzięki opasce mam stały nadzór nad stanem zdrowia krewnej. Przy każdej nieprawidłowości przychodzi sms na mój telefon komórkowy informujący  o zaistniałej sytuacji. Mam możliwość także połączenia telefonicznego poprzez opaskę dzięki zainstalowanej aplikacji na moim telefonie. Jestem teraz spokojna, kiedy wiem na bieżąco jak ona się czuje, szczególnie teraz jak w naszym kraju jest niestabilna sytuacja w związku z koronawirusem. Również osoba starsza odczuwa komfort, że jak np. przewróci się będąc w domu sama, ktoś nad nią czuwa. – mówi p. Ewa z Polubicz.

Pełna oferta wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego wraz z dokumentami rekrutacyjnymi znajduje się w siedzibach wypożyczalni oraz na stronach internetowych: www.szpitalbp.pl, www.wisznice.pl.

Wypożyczenie sprzętu jest bezpłatne!

Zapewniamy również bezpłatny transport sprzętu wielkogabarytowego (np. łóżka medyczne)  do pacjenta oraz późniejszy jego odbiór.

Projekt realizowany jest przez Gminę Wisznice w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. Grupą docelową są mieszkańcy powiatu bialskiego oraz miasta Biała Podlaska, w szczególności osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych.

 

W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2 prosimy osoby zainteresowane o kontakt telefoniczny z daną wypożyczalnią. Wypełnione i podpisane dokumenty należy dostarczyć osobiście do siedziby wypożyczalni, z której będzie wypożyczony sprzęt rehabilitacyjny.

Aktywni Seniorzy z Wisznic

W  ramach projektu „Aktywni i Sprawni – usługi społeczne dla mieszkańców północnej Lubelszczyzny” dla uczestników Klubu Seniora w Wisznicach organizowane były rajdy rowerowe w okresie lipiec – wrzesień 2020 r. Odbyło się siedem pięciogodzinnych wyjazdów, na których łącznie Seniorzy przejechali ok. 250 kilometrów. Grupa liczyła 12 uczestników oraz instruktor i asystent Klubu Seniora. W czasie rajdu dopisywała wspaniała pogoda i dobry nastrój. Dla uczestników przewidziany był poczęstunek w trakcje rajdów.

Każda wyprawa miała na celu pokonanie określonego odcinka, a dodatkową atrakcją było poznanie walorów okolicy, zwiedzanie zabytków, kościołów, muzeów, starych cmentarzy, kapliczek i pomników przyrody.

Harmonogram zrealizowanych rajdów (trasy):

 1. Wisznice- Rowiny- Bordziłówka -Rossosz - Szelest-Bordziłówka –Wisznice – 25 km
 2. Wisznice- Horodyszcze- Łyniew- Rusiły- Podedwórze –Hołowno –Wisznice – 40 km

Hołowno - ,,Kraina rumianku” Ośrodek Edukacji Regionalnej –  stanowi centrum całej miejscowości, organizuje liczne imprezy i warsztaty, które sprawiają, że każda wycieczka jest ciekawa i pouczająca.

 1. Wisznice-Sosnówka- Rozwadówka- Romanów- Hanna – Wisznice – 40 km

Hanna – Nadbużańskie zabytki architektury drewnianej, Centrum Religijno- Zabytkowe.

 1. Wisznice- Horodyszcze-Jabłoń- Wisznice – 30 km

Jabłoń – Pałac Zamoyskich z początku XX w. w stylu neogotyckim, w tym samym stylu  kościół Św. Tomasza Bpa.

 1. Wisznice-Rowiny- Łomazy – Studzianka – Wisznice – 40 km

Studzianka  –  od czasów króla Jana III Sobieskiego (1679) zamieszkiwali Tatarzy (dawna osada  tatarska) oraz  Muzeum Wsi Podlaskiej z dodatkowymi atrakcjami.

 1. Wisznice- Rozwadówka –Sosnówka- Sapiehów- Żeszczynka- Wisznice – 35 km
 2. Wisznice-Rozwadówka –Sosnówka- Romanów –Sosnówka – Sapiehów- Żeszczynka-Wisznice – 40 km

Romanów – Muzeum  Józefa Ignacego Kraszewskiego z dodatkowymi wystawami.

Dodatkowo na uwagę zasługują atrakcje znajdujące się na trasach odbytych rajdów: Kościoły w Rozwadówce, Żeszczynce i Hannie, pomniki przyrody w Horodyszczu, Wisznicach, przepiękne kapliczki w Rozwadówce, Żeszczynce, Jabłoniu i Horodyszczu.

Celem rajdów rowerowych oraz innych zajęć ruchowych dla Seniorów jest zwiększenie aktywności fizycznej oraz poprawa kondycji. Ruch na świeżym powietrzu, możliwość wspólnego spędzenia wolnego czasu w grupie rówieśników wpływa pozytywnie na samopoczucie oraz integrację. Seniorzy chętnie brali udział w ustalaniu kierunków rajdów, dzięki czemu trasy były dostosowane do całej grupy i możliwości fizycznych poszczególnych uczestników. W czasie postojów na odpoczynek Seniorzy skorzystali z poczęstunku oraz zwiedzali okolice. Przy życzliwości gmin sąsiadujących z Gminą Wisznice oraz ich pracowników, uczestnicy rajdów zostali nieodpłatnie oprowadzeni po niektórych zabytkach i atrakcjach oraz zapoznali się z ich historią.

Kolejne rajdy w Klubie Seniora w Wisznicach zaplanowane są na rok 2021.

W ramach projektu Seniorzy mają możliwość uczestniczyć w zajęciach ruchowych takich jak: rajdy rowerowe, pilates/joga/gimnastyka, zajęcia na basenie i nortic-walking oraz różnych zajęciach, warsztatach i konsultacjach prozdrowotnych.

Projekt realizowany przez Gminę Wisznice w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 11 Działanie 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne

Zdjęcia

Zajęcia z rękodzieła w Klubie Seniora w Wisznicach

Od stycznia 2020 r. Seniorzy mają możliwość uczęszczać na zajęcia z rękodzieła w  ramach projektu „Aktywni  i Sprawni – usługi społeczne dla mieszkańców północnej Lubelszczyzny”. Z powodu pandemii działalność Klubu Seniora była zawieszona w okresie 12.03.2020 – 12.06.2020 r. Po przerwie większość zajęć została wznowiona, w tym z rękodzieła. Seniorzy od czerwca pracowali z techniką decoupage. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem ozdabiali zakładki do książek, zawieszki oraz różnego rodzaju butelki i słoiki. W planach jest również ozdabianie tą techniką bombek bożonarodzeniowych i innych ozdób świątecznych. Uczestnicy często sami wychodzą z inicjatywą co chcą robić na zajęciach.

Zajęcia w Klubie Seniora skierowane są do osób starszych, w tym niepełnosprawnych i niesamodzielnych. Seniorzy często mają ograniczony dostęp do  tego typu zajęć czy warsztatów. Dodatkowo zdarza się, że mieszkają sami. Celem projektu jest zwiększenie aktywnego udziału Seniorów w życiu społecznym oraz dostęp do przestrzeni publicznej. Seniorzy mają możliwość „wyjść z cienia”, ciekawie spędzić czas wolny oraz rozwijać swoje zainteresowania oraz umiejętności. Spędzanie czasu w gronie znajomych i rówieśników także pozytywnie wpływa na integrację i samopoczucie.

Projekt realizowany przez Gminę Wisznice w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 11 Działanie 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne.

Wytyczne dla seniorów

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową.

Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych  i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

Często myj ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych

Możesz to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Dzięki temu chronimy siebie i innych. Osoby zakażone koronawirusem, które przechodzą chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać innych.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody          i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Należy zachować co najmniej 2 m odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu                     i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

 

W zakresie ogólnych warunków sanitarnych w celu zapobiegania zakażeniom wirusem SARS-CoV-2 przy organizacji pracy oraz prowadzenia zajęć w Klubie Seniora w Wisznicach:

 1. Zaleca się zakaz wstępu na teren obiektu osobom, których obecność nie jest konieczna do zapewnienia ciągłości działalności;
 2. Poinformowanie uczestników oraz pracowników o nie przychodzeniu do placówki w sytuacji stwierdzenia u siebie niepokojących objawów choroby zakaźnej, kontakcie z osobą chorą, zakażoną, izolowaną lub kwarantannowaną. Ewentualnie za zgodą mogą złożyć oświadczenie (ustne, pisemne).
 3. Pozostanie w domu uczestników i pracowników zatrudnionych do prowadzenia zajęć, którzy w ciągu ostatnich 14 dni mieli kontakt       z osobą, u której potwierdzono lub podejrzewa się zakażenie SARS-CoV-2, objętą kwarantanną, a także wszystkich osób wykazujących objawy infekcji dróg oddechowych.
 4. Obserwowanie stanu zdrowia uczestników i personelu, w tym prowadzenie na bieżąco oceny objawów infekcji dróg oddechowych.
 5. Rekomenduje się zakup termometru, najlepiej bezdotykowego oraz dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczne jest dezynfekowanie ich po każdym użyciu.
 6. Pomiar temperatury ciała przy pomocy termometru bezdotykowego u uczestników, personelu i dostawców, po uprzednim uzyskaniu ich zgody, a także dezynfekcja rąk przy wejściu na teren placówki.
 7. Uzgodnienie szybkiej ścieżki komunikacji z uczestnikami.
 8. W sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęt, który nie można poddać czyszczeniu lub dezynfekować. Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (maty, kijki do nordic-walking, itp.) należy je dokładnie czyścić lub dezynfekować po każdym użyciu.
 9. Należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi kontakt poszczególnych grup.
 10. Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych.
 11. Korzystanie z posiłków winno być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, czyszczenie blatów stołów, poręczy krzeseł i klamek. Wielorazowe naczynia – jeśli są używane – należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze nie niższej niż 60℃ lub opłukiwać wrzątkiem o temperaturze nie niższej niż 90℃ .
 12. Minimalna przestrzeń do zajęć w sali nie może być mniejsza niż 4 m² na 1 osobę (uczestnicy i personel merytoryczny)*.

* Do przestrzeni tej nie wlicza się ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higieniczno-sanitarnych.

Nie należy sumować powierzchni sal i przeliczać łącznej ich powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów, które się w niej znajdują.

 1. W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczestników powinny wynosić min. 1,5 m.
 2. Po każdych zajęciach używany sprzęt oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane.
 3. Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, między zajęciami, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
 4. Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczestnikami.
 5. Należy zapewnić taką organizację pracy i koordynację, które utrudnią stykanie się ze sobą poszczególnych grup (np. różne godziny zajęć).
 6. Należy unikać organizowania większych skupisk uczestników w jednym pomieszczeniu, w tym ustalić bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć.
 7. Jeżeli uczestnik przejawia niepokojące objawy choroby, należy odizolować go w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min, 2 m odległości od innych osób, a następnie niezwłocznie powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.

W ramach prowadzonych zajęć rekomenduje się uwzględnienie tematyki dotyczącej obecnej sytuacji epidemicznej, w tym ze szczególnym podkreśleniem wagi utrzymywania właściwej higieny osobistej i otoczenia, oraz dystansu społecznego.

Podkategorie

sponsorzy