- Rozmiar tekstu
- Kontrast
Sięgając do materiałów staropolskich można stwierdzić, że już w XIII w. odnotowane jest imię Wisznia. Także w nazwie Wisznice należy wydzielić pień Wiszń- oraz przyrostek (formant) -ice. Nie trudno w tej chwili odgadnąć, że nazwa Wisznice jest nazwą patronimiczną. Pochodzi bowiem od pnia imiennego Wisznia przez dodanie przyrostka patronimicznego -ice, a więc takiego, jaki występuje w nazwach miejscowych Racławice. A zatem nazwa osady oznaczała pierwotnie potomków lub poddanych człowieka o imieniu staropolskim Wisznia. Dopiero później stała się nazwą miejscowości, którą ci ludzie zamieszkiwali.
Inne miejscowości o podobnym rodowodzie:
- Wisznia Mała - dolnośląskie
- Wiszniów - lubelskie
Oprócz hipotez o pochodzeniu patronimicznym należy zwrócić uwagę na znaczenie wyrazu "wisznice" w języku staropolskim.
Oto fragment powieści "Zadora" Józefa Ignacego Kraszewskiego:
"Rada koniuszego, aby około wrót przelecieć prędko, wyborną była w zasadzie, w wykonaniu zaś przedstawiała tę trudność, iż obok wrót dworu tuż znajdowały się wisznice na pole prowadzące, a koło tych żywej duszy, co by je otworzyła, nie było."
"Wisznice zaś przez łowczego tak zbudowane były, że się proprio motu zamykały, i kto je otwierał dla przejazdu, musiał przy nich stać i trzymać, aż je minął. Tym sposobem zapobiegało się otwieraniu wisznic i odwiedzinom dworskich gęsi, które studia robiły w pszenicy."
"Bądź co bądź, więc przed wisznicami stanąć musieli, Niczypora zsadzić, jeden lejce wziąć w ręce, z wolna minąć owe zdradne wisznice. A tuż w lewo wznosiły się wrota do dworu, wrota paradne, z daszkiem, z furtą o trzech wschodkach do nich wiodącą, tak aby czworonogie goście ekskursji bez pozwolenia przez nie nie robiły. Na tych wschodkach, niewłaściwie przełazem nazwanych (gdyż przełaz jest innej budowy, o czym przy okazji powiemy), siadywał łowczy, gdy na gości polował."
Wisznice oznaczały w związku z tym uwieszoną furtę ("wisz-" "-nice"). Odmiana wyrazu zaprezentowana wyżej w cytowanym utworze jest zgodna z dzisiejszą odmianą nazwy miejscowości. Nie ma dostatecznych dowodów na pochodzenie nazwy, dlatego też nie można wykluczyć w zupełności żadnej z tych hipotez.