- Rozmiar tekstu
- Kontrast
Dzień Inwalidy 2009
Człowiek zgodnie ze swoją wewnętrzną naturą, jest stworzeniem, które nie tylko pracuje i myśli, ale także śpiewa, tańczy, modli się, opowiada historie i świętuje............ bez względu na wiek.
Tak było i tym razem. Zarząd Rejonowy PZERiI w Wisznicach zorganizował 2.06 imprezę z okazji Dnia Inwalidy dla swoich Seniorów – członków. Impreza odbyła się w dwóch dniach . Pierwszego dnia w sali GOK odbyło się spotkanie integracyjne niepełnosprawnych (uczestniczyło 118 członków) z członkami władz Gminy oraz z zaproszonymi gośćmi. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Piotr Dragan, delegacja z PCPR w Białej Podlaskiej - dyrektor Halina Mincewicz oraz kierownik działu Anna Skierczyńska, proboszcz parafii ksiądz Dziekan Krzysztof Czyrka, dyrektor Gimnazjum w Wisznicach Bogusław Szczęśniak wraz z małżonką Bożeną Szczęśniak, dyrektor GOKiO w Wisznicach Barbara Klimkowicz, dyrektor biblioteki publicznej w Wisznicach Alina Maniowiec, członkowie Uniwersytetu III wieku z Parczewa oraz pani Bożena Czarnacka z Wisznic.
Przewodniczący Aleksander Szołucha serdecznie powitał zebranych, szczególnie przybyłych zaproszonych gości, życzył zebranym seniorom dużo zdrowia i radosnych chwil w życiu. Serdeczne życzenia złożyła pani dyrektor PCPR, informując przy okazji o możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez PCPR. Życzenia wszystkiego najlepszego zgromadzonym złożył Wójt Gminy, zapewniając że co będzie w jego mocy pomoże emerytom w ich działalności. Dyrektor Gimnazjum życzył zebranym dużo zdrowia i radości, podkreślając że grono pedagogiczne Gimnazjum bardzo sobie ceni współpracę z seniorami, a zespoły artystyczne z przyjemnością prezentują swój talent.
Następnie przewodniczący zapoznał zebranych ze sprawami związkowymi:
- Wycieczka na trasę Wieliczka- Częstochowa- Kraków- Łagiewniki- Wadowice.
- Możliwości sprowadzenia darów dla osób schorowanych i o niskich dochodach.
- Przygotowaniu do druku książki ,,Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów w Wisznicach”.
- O przybliżonym terminie otwarcia RCKL w Rowinach.
Następnie goście z Parczewa uczestnicy Uniwersytetu III wieku zaprezentowali piękny program poświęcony księdzu Janowi Twardowskiemu – recytując jego niezapomniane wiersze.
Bożena Czarnacka po raz pierwszy publicznie przedstawiła (recytując z pamięci) swoją twórczość literacką.
Jako stały punkt programu imprez z udziałem emerytów był piękny występ zespołu tanecznego z Gimnazjum Publicznego w Wisznicach.
Wspaniale zaprezentował się chór seniorek ,,Aster”. Imprezę umiliły swoim śpiewem Dorotka Krać z gimnazjum w Wisznicach, oraz Patrycja Lewczuk ze szkoły podstawowej w Wisznicach.
Na spotkanie przygotowano też poczęstunek – kiełbaski, ciasto herbatka.
Wspólny śpiew piosenek z dawnych lat, przywołał wspomnienia o dawnych niezapomnianych latach młodzieńczych.
Drugą częścią obchodów Dnia Inwalidy była wycieczka ,, Szlakiem nadbużańskim” zorganizowana 4.06.2009.
Wycieczki w naszym Związku cieszą się ogromną popularnością. Jesteśmy ciekawi przyrody, historii terenu z zabytkami i budowlami sakralnymi. Postanowiliśmy zwiedzić bliskie nam okolice nad Bugiem, gdzie ścierają się trzy kultury wyznaniowe. W Jabłecznej podziwialiśmy interesujący i malowniczy Monaster. Bogate wnętrze cerkwi, złocone kopuły, ogród pełen kwiatów. W Kodniu , spacerując alejami słuchaliśmy ciekawej historii nie tylko sakralnej tego miejsca, którą przekazywał nam Aleksander Szołucha.
Malutki, drewniany kościół unicki w Kostomłotach przyciąga oko każdego zwiedzającego – jedyna parafia unicka na terenie Polski. Pratulin kościół symbol znany z bohaterskiego oporu unitów w obronie wiary przed caratem.
Chwila relaksu w Serpelicach, przepływ barką po Bugu. Podziwiamy malowniczą dolinę rzeki. Ognisko z pieczeniem kiełbasek. Śpiewamy, żartujemy i dobrze się bawimy. W drodze powrotnej wstępujemy na cmentarz mahometański ,,Mizar” w Studziance, jedyny ślad obecności Tatarów na Podlasiu.
Ile radości i szczęścia w serca ludzi niepełnosprawnych, schorowanych, samotnych wnoszą takie spotkania i wycieczki nie odzwierciedlą żadne słowa, to po prostu trzeba przeżyć.
Irena Klimkowicz
Mirosława Głuszczyk