Bieszczady zachęcają swoim pięknem

W dniach 17-18-19 lipiec 2012 r. 30 osobowa grupa seniorów z PZERiI w Wisznicach wybrała się na wycieczkę po południowo-wschodniej części Polski.

Kierownictwo wycieczki : Mirosława Głuszczyk, Aleksander Szołucha.

Pierwszym miejscem zwiedzania było Muzeum Ziemi Leżajskiej a szczególnie ekspozycja Browarnictwa, która przedstawia historię piwowarstwa i proces produkcji piwa. Prezentowane są na niej eksponaty browarnicze, dawne urządzenia do wyrobu piwa oraz kufle.

Zwiedzających poczęstowano piwem z leżajskiego browaru.

Łańcut - zwiedzamy zamek, jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Podziwiamy piękne wnętrza oraz niezwykle interesującą kolekcję pojazdów konnych.

Kalwaria Pacławska - niewielka miejscowość przy granicy z Ukrainą. Osadzona na szczycie wzgórza, mała , niepozorna lecz czarująca.

Kwaterujemy się w Domie Pielgrzyma , gdzie mamy posiłek i miejsce do snu. W zabytkowej świątyni bierzemy udział we Mszy św. A o godz. 20.00 brat z Zakonu Franciszkanów przedstawia historię powstania tutejszego Sanktuarium.

Galeria >>>

Drugi dzień - Po śniadaniu i Mszy św. kierujemy się do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, które prezentuje kulturę ludową pogranicza: budownictwo pogórzańskie, doliniańskie, łemkowskie i bojkowskie. Z zainteresowaniem oglądamy wyposażenie budynków mieszkalnych w odtworzonym małym miasteczku oraz układy zabudowy wsi i zagospodarowania zagród.

Pobyt przeznaczony na zwiedzanie znacznie się przedłużył , ponieważ nastąpiła awaria autokaru i czekaliśmy na naprawę. Czas przeznaczony na wypoczynek nad Jez. Solińskim został skrócony tylko do wejścia na zaporę i kupienia paru pamiątek.

Komańcza - Klasztor Sióstr Nazaretanek. W latach 1055 – 1956 przebywał tu internowany przez władze PRL Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński. Na pamiątkę tego faktu, utworzono w klasztorze Izbę Pamięci Kardynała, w której zgromadzono wiele pamiątek. Siostra Nazaretanka niezwykle ciepło i serdecznie przedstawiła nam dzieje powstania klasztoru oraz relacje z pobytu Kardynała.

Ze względu na późną porę spieszymy do Tylawy, gdzie czeka na nas obiadokolacja i nocleg.

Dzień trzeci: Dukla - Pustelnia św. Jana z Dukli oraz źródło św. Jana tzw. ''Złota Studzienka'' przynoszące ulgę w wielu dolegliwościach. Napełniamy butelki wodą.

Bóbrka - Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Wchodzimy do jedynego muzeum położonego na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej. Widzimy tutaj ropę naftową w stanie naturalnym, XIX wieczne szyby naftowe. Przewodnik opowiada bardzo ciekawie prowadząc nas alejkami pośród lasu do poszczególnych obiektów pochodzących z czasów Ignacego Łukasiewicza.

Kolbuszowa - Muzeum Kultury Ludowej - pejzaż lasowiackiej i rzeszowskiej wsi.

Przez zgromadzone tutaj bezcenne pamiątki kultury , zabytki architektury drewnianej regionu, zwiedzających skansen nie opuszcza wrażenie, że „Przeszłość - jest to dziś, tylko cokolwiek dalej...''

Niech świadczy ludziom , że byli kiedyś chłopi.

Po zwiedzeniu skansenu czekamy chwilę na obiad, który konsumujemy na świeżym powietrzu pod zadaszeniem.

To już ostatni punkt zwiedzania. Chociaż trochę zmęczeni ale zadowoleni, pełni wrażeń i zachwyceni piękną panoramą Bieszczadów, wracamy do domu.

sponsorzy