- Rozmiar tekstu
- Kontrast
ŚWIATOWY DZIEŃ INWALIDY
Organizatorem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Inwalidy był Zarząd Oddziału Rejonowego PZERiI w Wisznicach.
Spotkanie integracyjne, które odbyło się 4 czerwca 2014 w sali widowiskowej GOKiO zgromadziło trzy pokolenia. Byli więc seniorzy, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wisznicach, uczniowie Szkoły Podstawowej i młodzież z Gimnazjum w Wisznicach.
Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji inwalidów, rencistów, seniorów. Sprawowali ją ks. kanonik Jan Gogłoza i ks. kanonik Jan Pieńkosz.
Po Mszy Świętej w sali widowiskowej GOKiO, udekorowanej zielenią w nawiązaniu do polskiej tradycji Zielonych Świątek, przybyłych uczestników spotkania powitała Stanisława Moryl, przewodnicząca Związku PZERiI. Na spotkanie przybyli także kapłani, władze samorządowe i administracyjne gminy, dyrektorzy szkół, przedstawiciele instytucji lokalnych. Po wystąpieniu okolicznościowym głos zabrali zaproszeni goście.
Nie zabrakło też podziękowań i wyróżnień. W imieniu uczestników spotkania za wzruszający dar serca – Ofiarę Eucharystii – podziękowali kapłanom Helena Petruczynik-Kochan i Aleksander Szołucha. Bardzo miłym akcentem był dyplom przyznany przez władze gminy PZERiI za pomoc w organizacji festynu rodzinnego 1 czerwca 2014. Wręczyli go Wójt Gminy – Piotr Dragan i Przewodnicząca Rady Gminy – Ewa Nuszczyk. Dyplomami pamiątkowymi od organizatorów I Powiatowego Przeglądu Tradycji Wielkanocnych w Sosnówce zostały uhonorowane panie: Eugenia Karwacka, Genowefa Kaczejko, Anna Turkiewicz, Bogumiła Lewczuk. Dyplomy wręczali: Wójt Gminy Piotr Dragan i Anna Skerczyńska - PCPR Biała Podlaska.
Program artystyczny był bogaty i bardzo różnorodny. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej przygotowali wystawę fotograficzną i loterię fantową, w której każdy los wygrywał. Ich występ sceniczny był bardzo gorąco oklaskiwany. Prezentowane przez nich kostiumy postaci z literatury polskiej czy obcej, uszyte w ich pracowni były bardzo pomysłowe, a pokazane z takim wdziękiem, że ręce same składały się do oklasków. Byliśmy pod wrażeniem ich kultury osobistej, pogody ducha, odwagi w występowaniu na scenie. To spotkanie dla obu stron wniosło bardzo wiele.
Grupa taneczna uczniów klas III Szkoły Podstawowej w Wisznicach pod kierunkiem Beaty Prudaczuk i Bożeny Ułanowicz wystąpiła pierwszy raz przed naszą publicznością. Trzeba przyznać – debiut bardzo udany. Najmłodsi tancerze zadbali o piękne stroje, bardzo się starali, by występ się udał.
Grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Wisznicach pod kierunkiem Barbary Głowackiej przyszła z programem poetycko-wokalnym z przesłaniem o wartościach, które nadają sens ludzkiemu życiu. Kolejny raz okazali się niezwykle pomysłowi – wręczyli wielką, oryginalną kartę z życzeniami, którą sami wykonali.
Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego z Gimnazjum w Wisznicach jest dobrze znany seniorom. Tym razem zaprezentowali tańce śląskie i podlaskie. Kiedy wchodzą na scenę, trudno od nich oderwać wzrok. Są tacy pełni wdzięku, urody, uśmiechu, radości, niezwykłej lekkości i maestrii w tańcu! Ich występy to prawdziwa radość dla wszystkich. Zespół od lat prowadzą Bożena i Bogusław Szczęśniakowie, a ostatnio pomocą w śpiewie służy Joanna Gromysz (organistka).
Dorota Krać, niewidoma maturzystka z LO w Wisznicach, potrafi zawładnąć widownią. Nie można jej nie słuchać! Mądre teksty jej własnych piosenek, dojrzała interpretacja, świetna dykcja, te emocje, które udzielają się wszystkim! Dorota, śpiewając dla wszystkich, dociera z osobna do serca i umysłu każdego z nas. Doroto! Z całego serca bardzo dziękujemy za ten występ! Mamy nadzieję, że jeszcze nam zaśpiewasz, choć zdajemy sobie sprawę, jakie nowe wyzwania stoją przed Tobą.
Występujące zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Po części artystycznej – wspólny poczęstunek. Smakowite kanapki zyskały w błyskawicznym tempie. Do picia – herbata i woda mineralna. Spotkanie przygotowali: Stanisława Moryl, Helena Petruczynik-Kochan, Maria Gromysz, Krystyna Suwała, Mirosława Głuszczyk, Janina Gabrylewicz, Bogumiła Lewczuk, Krystyna Żwiruk, Henryk Klimkowicz, Bolesław Kochan, Egeniusz Trochonowicz, Sławomir Lewczuk, Aleksander Szołucha, Józef Nuszczyk, Bogusław Suwała, Zdzisław Kacprzak, Zenon Kisiel, Marian Nuszczyk, Marian Kiendracki.
HPK