- Rozmiar tekstu
- Kontrast
Wycieczka Licheń - Malbork 2014r.
Podróż do świata dawnej kultury i historii – czterodniowa wycieczka na trasie: Żelazowa Wola, Nieborów, Licheń, Strzelno, Kruszwica, Gniezno, Biskupin, Inowrocław, Toruń, Malbork, Gietrzwałd.
Seniorzy z PZERiI w Wisznicach nie marnują czasu. Letnia pora sprzyja wędrówkom, toteż 37-osobowa grupa wybrała się na wycieczkę po Polsce w dniach od 8 – 11 lipca 2014r.
8 lipca. Żelazowa Wola. W sali audiowizualnej poznajemy środowisko, w którym przyszedł na świat Fryderyk Chopin. Obrazom filmowym towarzyszy muzyka wielkiego kompozytora. Jej dźwięki dobiegają do parku otaczającego dom narodzin wspaniałego pianisty. Chwila odpoczynku w cieniu drzew uroczego parku.
Nieborów. Pałac Radziwiłłów pięknie odrestaurowany przyciąga wzrok. Przechodząc przez kolejne komnaty pałacowe oglądamy jego wystrój: piękne meble, obrazy, sprzęty, przedmioty użytkowe i ozdobne, kafelki holenderskie, tkaniny, którymi obite są ściany. Każdy pokój nosi nazwę od barwy obić ściennych lub sposobu jego użytkowania. Odwiedzamy oranżerię, w innym pomieszczeniu oglądamy majoliki.
Licheń. Przystanek w lasku grąblińskim. Alejkami drogi krzyżowej dochodzimy do kościoła sióstr anuncjatek i kamienia z odbitymi stopami NMP. Z lasku grąblińskiego dojeżdżamy do Lichenia. Zwiedzanie zaczynamy od kościoła św. Doroty. Poznajemy historię krzyża, do którego w czasie wojny strzelała Niemka. W ciszy i w skupieniu wspinamy się na szczyt Golgoty. O godz. 18-ej uczestniczymy we mszy świętej w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Nocleg „U Jaśka”.
9 lipca. Strzelno. Z przewodnikiem zwiedzamy wyjątkowy zespół sakralny, niepowtarzalne zjawisko w skali europejskiej. Jesteśmy pod wrażeniem monumentalnej budowli, jaką jest Rotunda pw. Świętego Prokopa. Zachwyca nas unikat sztuki romańskiej w Polsce – kościół Św. Trójcy z płaskorzeźbami 18 cnót i 18 przywar na kolumnach. Symbolika przedstawiona na kolumnach ma wyraźne znaczenie dydaktyczne. Zachowane freski, rzeźby, ołtarze, kolumny żłobkowane spiralnie lub z ornamentem roślinno-geometrycznym są ponadczasowym świadectwem naszej kultury i historii. Wiedzę tę wzbogaca Muzeum – Romański Ośrodek Kultury Ottona i Bolesława. W zbiorach muzealnych przepiękne relikwiarze, dokumenty, rzeźby, szaty liturgiczne, eksponaty archeologiczne, tympanony.
Kruszwica. Koniecznie trzeba wejść na Mysią Wieżę, obejrzeć panoramę i łyknąć trochę prawdziwej historii o najstarszych dziejach Polski. Rejs po jeziorze Gopło to chwila oddechu. Potem kolegiata pw. Św. Piotra i Pawła.
Gniezno. Katedra Gnieźnieńska. Gotycka świątynia jakże różni się od romańskich. Przewodnik opowiada o sarkofagu św. Wojciecha i jego życiu, o kaplicach w nawach bocznych, oglądamy słynne drzwi gnieźnieńskie.
10 lipca. Biskupin. Gród Biskupiński. Poznajemy jego dawny kształt z makiety. Zaglądamy do dwóch rzędów chat, wielorodzinnej chaty rolnika, poznajemy najstarsze narzędzia, sposób tkania, wyrób biżuterii wg dawnych wzorów, najprostsze instrumenty muzyczne. U wikliniarza można podziwiać i kupić wyroby użytkowe, a u bartnika – miód i wyroby z wosku.
Inowrocław. Przez park zdrojowy docieramy do tężni. Tutaj możemy się zrelaksować na ławeczkach wdychając przesycone solami powietrze lub pospacerować po koronie tężni. To także nowy widok dla niektórych, bowiem tężnie w Inowrocławiu kształtem różnią się od innych.
Toruń. Jesteśmy zauroczeni toruńską starówką. W Domu Kopernika zwiedzanie zaczynamy od obejrzenia filmu przedstawiającego historię Torunia i jego najważniejsze zabytki w łączności z ich prezentacją na makiecie. Na kolejnych kondygnacjach domu oglądamy pokoje, które służyły jednemu z największych astronomów. Jego dzieło „O obrotach ciał niebieskich” to wielki wolumen. Muzeum posiada w swoich zbiorach wydania dzieł poetów z XVI w. W kontraście do nich pozostaje wystawa plastyczna współczesnych malarzy. Jak Toruń to i pierniki. Sporo śmichu wywołały próby utrzymania równowagi przy Krzywej Wieży.
11lipca. Malbork. Potężna budowla Zamku Krzyżackiego budzi respekt. To największy gotycki zespół zamkowy na świecie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO 1997r. Zwiedzanie zaczynamy od zamku średniego, a potem przechodzimy do zamku wysokiego. Budzi podziw zamkowe wnętrze, wielki refektarz, liczne korytarze, refektarz zimowy i letni, pomieszczenia o przeznaczeniu mieszkalnym, czy gospodarczym. Prawdziwa niezależność. W muzeum malborskim można obejrzeć 23 kolekcje. Do najciekawszych należą: zbiory wyrobów z bursztyny, witraży, rzeźby, detale architektoniczne.
Gietrzwałd. Sanktuarium Matki Bożej (objawienia z 1877 roku). Czas wolny na modlitewne skupienie, nabranie wody z cudownego źródełka, przejście drogi krzyżowej, której kapliczki stoją na linii wzgórza pod lasem. Szczęśliwy powrót do domu.
Wycieczka miała bardzo bogaty program. Była starannie przygotowana pod względem organizacyjnym i merytorycznym. Każdego dnia uczestnicy wycieczki mogli wysłuchać w autokarze krótkich informacji o zabytkach, które będą zwiedzać i być przygotowanym na odbiór nowych wrażeń. Zadbano też o potrzeby duchowe grupy – wspólną codzienną modlitwę w różnej formie. Grupa sprawowała się wspaniale. Atmosfera pełna ciepła, radości, wzajemnej życzliwości. Efekt – chęć wyruszenia na kolejną wycieczkę. Serdeczne podziękowania p. Mirosławie Głuszczyk, która wycieczkę przygotowała i prowadziła, dbając o wszelkie formalności i potrzeby jej uczestników oraz p. Aleksandrowi Szołusze za „nowinki” historyczne tam, gdzie trudno było o przewodnika. Galeria zdjęć – S. Moryl.
HPK