- Rozmiar tekstu
- Kontrast
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski.
Dzień ten został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120-180 tys. Polaków. Powojenne podziemie antykomunistyczne stanowiło naturalną kontynuację działalności niepodległościowej dla tysięcy żołnierzy z okresu okupacji II Wojny Światowej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich grup społecznych i zawodowych: inteligencja, robotnicy i chłopi, młodzież oraz ci wszyscy, dla których podstawowym impulsem działania była gotowość walki o wolną Ojczyznę, aż do powstania NSZZ „Solidarność” stanowiło przykład najliczniejszej formy oporu polskiego społeczeństwa wobec komunistycznej władzy. Przez jego szeregi przewinęło się 250–300 tys. ludzi.
Zdjęcie: www.gov.pl
Symbolicznym końcem zbrojnego oporu była śmierć Józefa Franczaka „Lalka”, zabitego przez ZOMO 21 października 1963 roku. Jednak do końca PRL-u w całym kraju ukrywało się pod fałszywymi nazwiskami jeszcze wielu żołnierzy podziemia. Ścigani aż do 1989 r. przez SB trwali w konspiracji, z dala od własnych rodzin, z którymi nie dane było im się spotkać przez kilkadziesiąt lat. W ramach uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przy Pomniku Ofiar Komunizmu przy ul. Andstadta w Łodzi kwiaty złożyli: minister Spraw Zagranicznych RP Zbigniew Rau, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński oraz marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Musimy pamiętać o ich niezłomnej postawie, szczerym patriotyzmie, poświęceniu i ofierze życia. Z ich dokonań wyrastała niepodległa Rzeczypospolita.
Cześć i Chwała Bohaterom!
Serdecznie zapraszamy na Bieg "Tropem Wilczym" w Wisznicach, który odbędzie się dnia 03.03.2024 r. Rozpoczęcie imprezy w parku w centrum Wisznic o godzinie 12.30. Zachęcamy do uczestnictwa, aby wziąć udział w wydarzeniu należy zarejestrować się elektronicznie pod linkiem:
Program minutowy:
11.30 - otwarcie biura imprezy.
12.00 - ceremonia uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych, złożenie kwiatów pod pomnikiem i na cmentarzu.
12.30 - Rozpoczęcie biegu
13.30 - Ceremonia zakończenia - Dekoracja w biegach w kategorii open,
14.00 - Ognisko z kiełbaskami, herbata.