Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” 2023

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Weryfikuje „skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej i trwałości społecznej”. Wyróżniania trafiają do najlepszych włodarzy w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. Zwyczajowo przyznawany jest też nagroda specjalna. Zasady Rankingu Samorządów ustala niezależna kapituła składająca się z przedstawicieli organizacji samorządowych, pozarządowych oraz przedstawicieli redakcji „Rzeczpospolitej”.  Przewodniczy im były premier RP prof. Jerzy Buzek.

Zwycięzców tegorocznej, 19. już edycji poznaliśmy w poniedziałek 23 października podczas gali w kinie Kultura w Warszawie. Liderem wśród miast został Sopot. Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich najwyższe miejsce na podium przypadło gminie miejsko-wiejskiej Ulanów (woj. podkarpackie). Wśród gmin wiejskich pierwszą pozycję zajęła gmina Sulmierzyce z woj. łódzkiego. Gmina Wisznice uplasowała się na 11 miejscu w tej kategorii na 1 5 13 gmin wiejskich. Jest do dla nas bardzo duże wyróżnienie.

Laureatem nagrody 2023 roku został Jan Olbrycht. Natomiast nagrodę specjalną „Solidarni z Ukrainą” otrzymały miasta Hrubieszów, Rzeszów i Przemyśl.

 

 

sponsorzy