- Rozmiar tekstu
- Kontrast
ROCZNY PROGRAM WSPÓŁPRACY GMINY WISZNICE Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI - KONSULTACJE
ROCZNY PROGRAM WSPÓŁPRACY GMINY WISZNICE Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI ORAZ INNYMI PODMIOTAMI PROWADZĄCYMI DZIAŁALNOŚĆ POŻYTKU PUBLICZNEGO NA 2023 ROK
- CEL GŁÓWNY I CELE SZCZEGÓŁOWE PROGRAMU
1.Głównym celem Programu Współpracy na 2022 rok jest efektywne działanie na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców poprzez rozwijanie współpracy Gminy z organizacjami i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z wykorzystywaniem ich społecznej aktywności w zaspokajaniu zbiorowych potrzeb Gminy.
2. Cel główny i cele szczegółowe realizowane są przez:
1) określenie kierunków realizacji zadań publicznych;
2) zapewnienie udziału organizacji pozarządowych i innych podmiotów wymienionych w art.3 ust.3 ustawy w realizacji zadań publicznych;
3) wykorzystanie potencjału i możliwości organizacji pozarządowych i innych podmiotów;
4) zwiększenie ilości świadczonych usług publicznych oraz podniesienie standardu wykonywanych usług;
5) zabezpieczenie w budżecie Gminy Wisznice środków finansowych umożliwiających pełne i terminowe wykonanie zadań w sferze zadań publicznych.
- ZASADY WSPÓŁPRACY
Współpraca z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy odbywać się będzie w oparciu o następujące zasady:
1) pomocniczości – powierzenie przez gminę organizacjom i podmiotom realizacji zadań własnych oraz zapewnienie ich wykonania w sposób ekonomiczny, profesjonalny i terminowy;
2) jawności – wszystkie możliwości współpracy gminy z organizacjami i podmiotami są powszechnie wiadome i dostępne oraz jasne i zrozumiałe w zakresie stosowanych procedur i kryteriów podejmowania decyzji;
3) partnerstwa – dobrowolna współpraca równorzędnych dla siebie podmiotów w rozwiązywaniu wspólnie zdefiniowanych problemów i osiąganiu razem wytyczonych celów;
4) suwerenności stron – posiadanie przez partnerów współpracy zdolności do bycia podmiotem praw i obowiązków poprzez niezależne wykonywanie swoich zadań oraz swobodę w przekazywaniu tych kompetencji innym podmiotom;
5) efektywności – wspólne dążenie do osiągnięcia możliwie najlepszych efektów realizacji zadań publicznych;
6) uczciwej konkurencji – równy dostęp do informacji w zakresie wykonywanych działań oraz stosowanie tych samych kryteriów przy dokonywaniu oceny tych działań i podejmowaniu decyzji odnośnie ich finansowania.
III. ZAKRES PRZEDMIOTOWY PROGRAMU ORAZ PRIORYTETOWE ZADANIA PUBLICZNE
- Program współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy obejmuje swym zasięgiem sferę zadań publicznych, wymienionych w art. 4 ust.1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, realizowanych przez Gminę Wisznicę.
- W roku 2023 priorytetowym obszarem współpracy będą zadania w zakresie:
1) pomocy społecznej;
2) działalności na rzecz osób niepełnosprawnych;
3) działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży;
4) przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym;
5) wspierania i upowszechniania kultury fizycznej;
6) ochrony i promocji zdrowia;
7) działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,
8) działalność na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym;
9) ochrony dóbr kultury i zabytków.
- Współpraca w 2022r, dotyczyć będzie zadań publicznych w zakresie:
1) organizacji imprez sportowych;
2) utrzymania stadionu wraz z zapleczem,
3) współfinansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży;
4) współfinansowanie imprez kulturalno- oświatowych,
5)świadczenie usług profilaktycznych i terapeutycznych;
6) działalność na rzecz dóbr kultury i zabytków
- FORMY WSPÓŁPRACY
Współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami określonymi w art. 3 ust 3 ustawy prowadzącymi, odpowiednio do terytorialnego zakresu działania Gminy, działalność pożytku publicznego w zakresie odpowiadającym zadaniom Gminy może przybierać formy:
1) finansową – realizowaną poprzez finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań publicznych;
2) pozafinansową realizowaną poprzez:
- a) informowanie o szkoleniach i udzielanie pomocy merytorycznej organizacjom oraz podmiotom wymienionym w art.3 ust.3 ustawy,
- b) wzajemne informowanie się o planowanych kierunkach działalności i współdziałanie w celu zharmonizowania tych kierunków,
- c) konsultowanie z organizacjami pozarządowymi lub podmiotami wymienionymi w art. 3 ust.3 projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji lub podmiotów,
- d) konsultowanie projektów aktów normatywnych dotyczących sfery zadań publicznych, o której mowa w art. 4, z radami działalności pożytku publicznego, w przypadku ich utworzenia przez właściwe jednostki samorządu terytorialnego,
- e) tworzenie wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli organizacji pozarządowych, podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 oraz przedstawicieli właściwych organów administracji publicznej,
- f) udzielanie organizacjom wsparcia pozafinansowego (udostępnienie lokalu, użyczenie sprzętu technicznego, możliwych materiałów w celu realizacji zadań organizacji).
- OKRES REALIZACJI
Program współpracy organów gminy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy na 2023 rok będzie realizowany w 2023 roku.
- WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW PRZEZNACZONYCH NA REALIZACJE PROGRAMU
W 2022 roku planuje się udzielenie dotacji na dofinansowanie zleconych zadań publicznych w zakresie: wspierania upowszechniania kultury fizycznej i sportu w kwocie 150 tys. zł, specjalistycznych usług opiekuńczych w tym dla osób z zaburzeniami psychicznymi w kwocie 10 tys. zł, Przekazywanie środków finansowych następować będzie po zawarciu umów o udzielenie dotacji z podmiotami wyłonionymi w drodze konkursu.
VII. SPOSÓB REALIZACJI PROGRAMU
- Udział organizacji pozarządowych oraz podmiotów o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy w wykonywaniu zadań publicznych realizowanych przez Gminę zapewnia się poprzez zlecanie realizacji zadań odpowiednich do terytorialnego zakresu działania Gminy oraz działalności statutowej organizacji i podmiotów.
- Zlecenie realizacji zadania publicznego będzie miało formę wsparcia lub powierzenia wykonywania zadań publicznych wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań.
- Zlecenie realizacji zadań publicznych w trybie, o którym mowa w ust. 2, następuje w sposób zapewniający wysoką jakość i większą efektywność wykonania danego zadania.
- Powierzenie realizacji zadań publicznych organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3, prowadzącym działalność statutową w danej dziedzinie, odbywa się po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert.
VIII. TRYB POWOŁYWANIA I ZASADY DZIAŁANIA KOMISJI KONKURSOWYCH DO OPINIOWANIA OFERT W OTWARTYCH KONKURSACH
- Komisja konkursowa od 3-5 osób powoływana jest przez Wójta Gminy Wisznice w celu opiniowania ofert złożonych przez organizacje lub podmioty w ramach ogłoszonego przez Gminę otwartego konkursu ofert.
- Szczegółowe zadania do powierzenia (wsparcia) są określane w ogłoszeniu konkursowym ofert.
- Konkurs składa się z dwóch etapów:
1) w pierwszym etapie Komisja Konkursowa dokonuje formalnej oceny ofert;
2) w drugim etapie Komisja Konkursowa, dokonuje oceny merytorycznej zawartości ofert i ustala najkorzystniejszą ofertę.
- Praca Komisji Konkursowej polega na stwierdzeniu prawidłowości ogłoszenia konkursu, przeprowadzeniu procedury konkursowej, wyborze najkorzystniejszej oferty w oparciu o dokonaną ocenę merytoryczną, zaproponowaniu podziału środków i przedłożeniu wyników konkursu Wójtowi Gminy Wisznice.
- Ostateczną decyzję o przyznaniu dotacji podejmuje Wójt Gminy Wisznice.
- Konkurs ofert przeprowadza się także w sytuacji, gdy została zgłoszona tylko jedna oferta.
- Po ogłoszeniu wyników otwartego konkursu ofert Wójt Gminy Wisznice zawiera umowę o powierzenie lub wsparcie realizacji zadania publicznego z organizacją lub podmiotem wyłonionym w trakcie konkursu.
- SPOSÓB OCENY REALIZACJI PROGRAMU
- Miernikiem oceny efektywności realizowanego programu będą uzyskane informacje dotyczące:
1) liczby organizacji podejmujących zadania publiczne na rzecz lokalnej społeczności;
2) liczby osób zaangażowanych w realizacje programu;
3) liczby osób, które były adresatami działań;
4) wysokość środków finansowych z Gminy na realizacje zadania;
5) wysokość dofinansowania uzyskanego z innych źródeł.
- Oceny programu dokonuje Rada Gminy po otrzymaniu sprawozdania z jego realizacji.
- INFORMACJA O SPOSOBIE TWORZENIA PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI ORAZ O PRZEBIEGU KONSULTACJI.
- Projekt programu był wywieszony na tablicy ogłoszeń oraz udostępniony na stronie internetowej Gminy.
2.Program był opracowany po przeprowadzeniu konsultacji zgodnie z uchwałą Nr XLII/235/10 Rady Gminy Wisznice z dnia 20 października 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z radami działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w artykule 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji (Dz. Urz .Woj. Lubelskiego z 2011 Nr 3, poz. 69).