Gmina Wisznice - dzieje samorządu i administracji

"Na początku XIX wieku na obszarze dzisiejszej gminy Wisznice funkcjonowały dwa miasta; Wisznice oraz Horodyszcze. Pierwsze z nich uzyskało prawa miejskie jeszcze w 1579 roku, natomiast drugie przed 1569 rokiem. [...] Miasto Wisznice i Horodyszcze stanowiły niewielkie ośrodki miejskie. Władze nadrzędne postanowiły znieść prawa miejskie. Akt odebrania praw miejskich został ogłoszony 1 stycznia 1870 roku i wszedł w życie w pierwszych miesiącach 1870 roku. Obie miejscowości zostały przekształcone w tak zwane "osady miejskie" i przyłączone do sąsiedniej gminy wiejskiej Horodyszcze. Funkcjonowanie wspólnej jednostki oznaczało duże oszczędności. Zamiast trzech urzędów funkcjonował tylko jeden. Status Horodyszcza spadł, natomiast Wisznice rozwijały się całkiem dobrze. Tam też z czasem umieszczono siedzibę władz gminy."

Pan Leszek Zugaj opracował prezentację o dziejach samorządu naszej gminy. Dziękujemy Panu Leszkowi za przekazanie opracowania.

Was drodzy mieszkańcy zapraszamy do zapoznania się z dziejami samorządu i administracji naszej gminy.

GMINA WISZNICE - DZIEJE SAMORZĄDU I ADMINISTRACJI (AKTY PRAWNE, MAPY, DANE) - plik pdf

 

 

 

sponsorzy