Mikrorachunek podatkowy

Urząd Gminy Wisznice informuje, iż z dniem 1 stycznia 2020 r. wszedł w życie obowiązek posiadania indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego).

Mikrorachunek podatkowy służy do uiszczania przez podatnika należności z tytułu PIT, CIT i VAT* (*z wyłączeniem karty podatkowej, VAT-14, VAT w imporcie). Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy i pracodawcy-płatnicy zapłacą PIT, CIT i VAT* do urzędu skarbowego za jego pomocą.

Mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na podany do urzędu skarbowego ROR lub w przypadku jego braku – przekazem pocztowym.

Numer mikrorachunku podatkowego można wygenerować za pomocą generatora znajdującego się na stronie

https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego

(↑ podany adres www należy skopiować i wkleić w okienko przeglądarki internetowej ↑)

Osoby fizyczne (osoby nie prowadzące działalności gospodarczej oraz osoby niebędące zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT) do wygenerowania mikrorachunku podatkowego używają swojego numeru PESEL, zaś osoby, które prowadzą działalność gospodarczą lub/i są zarejestrowanymi podatnikami VAT lub/i są płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i/lub zdrowotne w celu wygenerowania indywidualnego rachunku podatkowego posługują się swoim numerem NIP.

Numer mikrorachunku składa się z dwóch liter i 24 cyfr. Litery to PL, potem jest numer rachunku w NBP, czyli 10100071222. Następne cyfry to 1 lub 2 – pierwsza gdy mikrorachunek zawiera PESEL, druga – gdy chodzi o NIP. Potem w numerze znajduje się nasz PESEL lub NIP. Jeśli całość nie zawiera 26 znaków, na końcu dodaje się kilka zer.

Generator mikrorachunku podatkowego działa 24/7. W każdej chwili można sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy w każdym miejscu i o każdej porze, również przez telefon czy tablet. Można również wygenerować dokument PDF z numerem PESEL/NIP i przypisanym do niego numerem indywidualnego rachunku podatkowego.

Jeśli ktoś nie ma zaufania do nowych technologii, może się wybrać do dowolnego urzędu skarbowego i poprosić urzędnika o "wygenerowanie" numeru mikrorachunku.

Numer mikrorachunku podatkowego zawsze będzie taki sam, niezależnie od miejsca  zamieszkania lub jego zmiany, właściwości urzędu skarbowego czy nazwiska (lub jego zmiany, np. po zawarciu związku małżeńskiego).

Ważne! Do wygenerowania indywidualnego rachunku podatkowego  należy skorzystać tylko i wyłącznie z generatora mikrorachunku podatkowego, do którego link znajduje się na stronie https://www.podatki.gov.pl/mikrorachunek-podatkowy/. Nie należy korzystać  z innych stron internetowych lub numerów rachunków wysyłanych e-mailem lub smsem, które mogą być próbą wyłudzenia. Wygenerowanie i prowadzenie mikrorachunku podatkowego NIE WIĄŻE SIĘ Z ŻADNYMI KOSZTAMI!

Posiadanie indywidualnego rachunku podatkowego – jak wskazano na wstępie – w zasadzie jest obowiązkowe. Ale czy rzeczywiście musimy to robić? Wiele osób nigdy nie miało i nie będzie miało podatku do zapłaty. Większość spraw załatwiają za nas pracodawcy, rozliczając się z urzędami skarbowymi. Teoretycznie tym osobom mikrorachunek nie jest do niczego potrzebny. Ale lepiej go mieć – w końcu każdemu może zdarzyć się sytuacja, gdy będzie musiał dopłacić do rocznego rozliczenia podatkowego.

Bardziej szczegółowe informacje można uzyskać na stronie podatki.gov.pl oraz pod numerami telefonów infolinii 801 055 055, 22 330 03 30.

Zachęcamy również do zapoznania się z załączoną ulotką TUTAJ

 

 

sponsorzy