- Rozmiar tekstu
- Kontrast
Klub Seniora
W Białej Podlaskiej została utworzona nowa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, która mieści się w Domowym Szpitalu ul. Spółdzielcza 5, 21-500 Biała Podlaska (czynna jest w poniedziałki, czwartki i piątki w godzinach 8.00-15.00 oraz we wtorki i środy w godzinach 11.00-18.00, tel. 83 414 76 42, 83 414 76 41). Natomiast w Gminie Wisznice została utworzona Filia, której siedziba znajduje się w Urzędzie Gminy Wisznice, ul. Rynek 35, 21-580 Wisznice, pok. 209 (czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-13.00, tel. 83 378 20 33).
Z oferty wypożyczalni mogą skorzystać mieszkańcy powiatu bialskiego oraz miasta Biała Podlaska, w szczególności osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych w ramach projektu „Aktywni i sprawni – usługi społeczne dla mieszkańców północnej Lubelszczyzny”, Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 11 Działanie 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne. Projekt realizowany jest przez Gminę Wisznice w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej.
W ofercie jest duży wybór sprzętu: m. in. wózki inwalidzkie, wózki pielęgnacyjno-toaletowe, łóżka medyczne z materacem, materace odleżynowe, balkoniki, chodziki, kule ortopedyczne, ciśnieniomierzę, inhalatory ultradźwiękowe, koncentratory tlenu, opaski do teleopieki, podnośniki transportowo-wannowe, orbitreki, rowerki treningowe, podpórki pod plecypulsometry, stoliki przyłóżkowe, itp.
Pełna oferta sprzętu rehabilitacyjnego wraz z dokumentami rekrutacyjnymi znajduje się w siedzibach wypożyczalni oraz na stronach internetowych: www.szpitalbp.pl, www.wisznice.pl.
Wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego jest bezpłatne!
Zapewniamy również bezpłatny transport sprzętu wielkogabarytowego (np. łóżka medyczne) do pacjenta oraz późniejszy jego odbiór.
W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2 prosimy osoby zainteresowane o kontakt telefoniczny z daną wypożyczalnią. Wypełnione i podpisane dokumenty należy dostarczyć osobiście do siedziby wypożyczalni, z której będzie wypożyczony sprzęt rehabilitacyjny.
Coraz większą popularność zyskują opaski do teleopieki monitorujące stan zdrowia. Jest to nowoczesne rozwiązanie, którego zadaniem jest zapewnienie pomocy osobom potrzebującym w ich miejscu zamieszkania.
Takie opaski do teleopieki znajdują się w ofercie wypożyczani sprzętu rehabilitacyjnego utworzonej w ramach projektu „Aktywni i sprawni – usługi społeczne dla mieszkańców północnej Lubelszczyzny”, Regionalny Program Operacy Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 11 Działanie 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne: Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego w Białej Podlaskiej w Domowym Szpitalu przy ulicy Spółdzielczej 5, 21-500 Biała Podlaska (czynnej w poniedziałki, czwartki i piątki w godzinach 8.00-15.00 oraz we wtorki i środy w godzinach 11.00-18.00, tel. 83 414 76 42, 83 414 76 41). Natomiast dla mieszkańców Gminy Wisznice opaski do teleopieki dostępne są w Filii Wypożyczalni w Gminie Wisznice przy ul. Rynek 35, 21-580 Wisznice, w budynku Urzędu Gminy Wisznice, pokój nr 209 (w dni robocze w godzinach 10.00-13.00, tel. 83 378 20 33).
Opaski monitorujące stan zdrowia zostały zakupione z myślą o osobach starszych, samotnych (lub samotnie zamieszkujących) z problemami zdrowotnymi do monitorowania funkcji życiowych z funkcją powiadamiania bliskich w przypadku zagrożenia życia. Oferowane opaski spełniają 21 norm medycznych, dzięki temu możemy zadbać o bezpieczeństwo naszych bliskich na odległość przez 24h na dobę.
Opaska zwiększa poczucie bezpieczeństwa, swobodę funkcjonowania i niezależność osoby objętej opieką. Zwłaszcza w dobie pandemii oraz w czasie kwarantanny domowej dla wielu osób teleopieka może być dobrym rozwiązaniem w celu stałego monitorowania stanu zdrowia i samopoczucia osób starszych oraz zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Pierwsze opaski zostały już wypożyczone.
- Jestem bardzo zadowolona. Na co dzień opiekuję się krewną, która jest osobą starszą i mieszka sama. Nasze domy oddalone są od siebie o prawie 7 km. Nie zawsze jesteśmy w stanie codziennie pojechać. Telefonu też czasem nie odbierze. Dzięki opasce mam stały nadzór nad stanem zdrowia krewnej. Przy każdej nieprawidłowości przychodzi sms na mój telefon komórkowy informujący o zaistniałej sytuacji. Mam możliwość także połączenia telefonicznego poprzez opaskę dzięki zainstalowanej aplikacji na moim telefonie. Jestem teraz spokojna, kiedy wiem na bieżąco jak ona się czuje, szczególnie teraz jak w naszym kraju jest niestabilna sytuacja w związku z koronawirusem. Również osoba starsza odczuwa komfort, że jak np. przewróci się będąc w domu sama, ktoś nad nią czuwa. – mówi p. Ewa z Polubicz.
Pełna oferta wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego wraz z dokumentami rekrutacyjnymi znajduje się w siedzibach wypożyczalni oraz na stronach internetowych: www.szpitalbp.pl, www.wisznice.pl.
Wypożyczenie sprzętu jest bezpłatne!
Zapewniamy również bezpłatny transport sprzętu wielkogabarytowego (np. łóżka medyczne) do pacjenta oraz późniejszy jego odbiór.
Projekt realizowany jest przez Gminę Wisznice w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. Grupą docelową są mieszkańcy powiatu bialskiego oraz miasta Biała Podlaska, w szczególności osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych.
W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2 prosimy osoby zainteresowane o kontakt telefoniczny z daną wypożyczalnią. Wypełnione i podpisane dokumenty należy dostarczyć osobiście do siedziby wypożyczalni, z której będzie wypożyczony sprzęt rehabilitacyjny.
W ramach projektu „Aktywni i Sprawni – usługi społeczne dla mieszkańców północnej Lubelszczyzny” dla uczestników Klubu Seniora w Wisznicach organizowane były rajdy rowerowe w okresie lipiec – wrzesień 2020 r. Odbyło się siedem pięciogodzinnych wyjazdów, na których łącznie Seniorzy przejechali ok. 250 kilometrów. Grupa liczyła 12 uczestników oraz instruktor i asystent Klubu Seniora. W czasie rajdu dopisywała wspaniała pogoda i dobry nastrój. Dla uczestników przewidziany był poczęstunek w trakcje rajdów.
Każda wyprawa miała na celu pokonanie określonego odcinka, a dodatkową atrakcją było poznanie walorów okolicy, zwiedzanie zabytków, kościołów, muzeów, starych cmentarzy, kapliczek i pomników przyrody.
Harmonogram zrealizowanych rajdów (trasy):
- Wisznice- Rowiny- Bordziłówka -Rossosz - Szelest-Bordziłówka –Wisznice – 25 km
- Wisznice- Horodyszcze- Łyniew- Rusiły- Podedwórze –Hołowno –Wisznice – 40 km
Hołowno - ,,Kraina rumianku” Ośrodek Edukacji Regionalnej – stanowi centrum całej miejscowości, organizuje liczne imprezy i warsztaty, które sprawiają, że każda wycieczka jest ciekawa i pouczająca.
- Wisznice-Sosnówka- Rozwadówka- Romanów- Hanna – Wisznice – 40 km
Hanna – Nadbużańskie zabytki architektury drewnianej, Centrum Religijno- Zabytkowe.
- Wisznice- Horodyszcze-Jabłoń- Wisznice – 30 km
Jabłoń – Pałac Zamoyskich z początku XX w. w stylu neogotyckim, w tym samym stylu kościół Św. Tomasza Bpa.
- Wisznice-Rowiny- Łomazy – Studzianka – Wisznice – 40 km
Studzianka – od czasów króla Jana III Sobieskiego (1679) zamieszkiwali Tatarzy (dawna osada tatarska) oraz Muzeum Wsi Podlaskiej z dodatkowymi atrakcjami.
- Wisznice- Rozwadówka –Sosnówka- Sapiehów- Żeszczynka- Wisznice – 35 km
- Wisznice-Rozwadówka –Sosnówka- Romanów –Sosnówka – Sapiehów- Żeszczynka-Wisznice – 40 km
Romanów – Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego z dodatkowymi wystawami.
Dodatkowo na uwagę zasługują atrakcje znajdujące się na trasach odbytych rajdów: Kościoły w Rozwadówce, Żeszczynce i Hannie, pomniki przyrody w Horodyszczu, Wisznicach, przepiękne kapliczki w Rozwadówce, Żeszczynce, Jabłoniu i Horodyszczu.
Celem rajdów rowerowych oraz innych zajęć ruchowych dla Seniorów jest zwiększenie aktywności fizycznej oraz poprawa kondycji. Ruch na świeżym powietrzu, możliwość wspólnego spędzenia wolnego czasu w grupie rówieśników wpływa pozytywnie na samopoczucie oraz integrację. Seniorzy chętnie brali udział w ustalaniu kierunków rajdów, dzięki czemu trasy były dostosowane do całej grupy i możliwości fizycznych poszczególnych uczestników. W czasie postojów na odpoczynek Seniorzy skorzystali z poczęstunku oraz zwiedzali okolice. Przy życzliwości gmin sąsiadujących z Gminą Wisznice oraz ich pracowników, uczestnicy rajdów zostali nieodpłatnie oprowadzeni po niektórych zabytkach i atrakcjach oraz zapoznali się z ich historią.
Kolejne rajdy w Klubie Seniora w Wisznicach zaplanowane są na rok 2021.
W ramach projektu Seniorzy mają możliwość uczestniczyć w zajęciach ruchowych takich jak: rajdy rowerowe, pilates/joga/gimnastyka, zajęcia na basenie i nortic-walking oraz różnych zajęciach, warsztatach i konsultacjach prozdrowotnych.
Projekt realizowany przez Gminę Wisznice w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 11 Działanie 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne.
Od stycznia 2020 r. Seniorzy mają możliwość uczęszczać na zajęcia z rękodzieła w ramach projektu „Aktywni i Sprawni – usługi społeczne dla mieszkańców północnej Lubelszczyzny”. Z powodu pandemii działalność Klubu Seniora była zawieszona w okresie 12.03.2020 – 12.06.2020 r. Po przerwie większość zajęć została wznowiona, w tym z rękodzieła. Seniorzy od czerwca pracowali z techniką decoupage. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem ozdabiali zakładki do książek, zawieszki oraz różnego rodzaju butelki i słoiki. W planach jest również ozdabianie tą techniką bombek bożonarodzeniowych i innych ozdób świątecznych. Uczestnicy często sami wychodzą z inicjatywą co chcą robić na zajęciach.
Zajęcia w Klubie Seniora skierowane są do osób starszych, w tym niepełnosprawnych i niesamodzielnych. Seniorzy często mają ograniczony dostęp do tego typu zajęć czy warsztatów. Dodatkowo zdarza się, że mieszkają sami. Celem projektu jest zwiększenie aktywnego udziału Seniorów w życiu społecznym oraz dostęp do przestrzeni publicznej. Seniorzy mają możliwość „wyjść z cienia”, ciekawie spędzić czas wolny oraz rozwijać swoje zainteresowania oraz umiejętności. Spędzanie czasu w gronie znajomych i rówieśników także pozytywnie wpływa na integrację i samopoczucie.
Projekt realizowany przez Gminę Wisznice w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 11 Działanie 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne.
Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową.
Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.
Często myj ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych
Możesz to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Dzięki temu chronimy siebie i innych. Osoby zakażone koronawirusem, które przechodzą chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać innych.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.
Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
Należy zachować co najmniej 2 m odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie
Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.
W zakresie ogólnych warunków sanitarnych w celu zapobiegania zakażeniom wirusem SARS-CoV-2 przy organizacji pracy oraz prowadzenia zajęć w Klubie Seniora w Wisznicach:
- Zaleca się zakaz wstępu na teren obiektu osobom, których obecność nie jest konieczna do zapewnienia ciągłości działalności;
- Poinformowanie uczestników oraz pracowników o nie przychodzeniu do placówki w sytuacji stwierdzenia u siebie niepokojących objawów choroby zakaźnej, kontakcie z osobą chorą, zakażoną, izolowaną lub kwarantannowaną. Ewentualnie za zgodą mogą złożyć oświadczenie (ustne, pisemne).
- Pozostanie w domu uczestników i pracowników zatrudnionych do prowadzenia zajęć, którzy w ciągu ostatnich 14 dni mieli kontakt z osobą, u której potwierdzono lub podejrzewa się zakażenie SARS-CoV-2, objętą kwarantanną, a także wszystkich osób wykazujących objawy infekcji dróg oddechowych.
- Obserwowanie stanu zdrowia uczestników i personelu, w tym prowadzenie na bieżąco oceny objawów infekcji dróg oddechowych.
- Rekomenduje się zakup termometru, najlepiej bezdotykowego oraz dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczne jest dezynfekowanie ich po każdym użyciu.
- Pomiar temperatury ciała przy pomocy termometru bezdotykowego u uczestników, personelu i dostawców, po uprzednim uzyskaniu ich zgody, a także dezynfekcja rąk przy wejściu na teren placówki.
- Uzgodnienie szybkiej ścieżki komunikacji z uczestnikami.
- W sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęt, który nie można poddać czyszczeniu lub dezynfekować. Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (maty, kijki do nordic-walking, itp.) należy je dokładnie czyścić lub dezynfekować po każdym użyciu.
- Należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi kontakt poszczególnych grup.
- Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych.
- Korzystanie z posiłków winno być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, czyszczenie blatów stołów, poręczy krzeseł i klamek. Wielorazowe naczynia – jeśli są używane – należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze nie niższej niż 60℃ lub opłukiwać wrzątkiem o temperaturze nie niższej niż 90℃ .
- Minimalna przestrzeń do zajęć w sali nie może być mniejsza niż 4 m² na 1 osobę (uczestnicy i personel merytoryczny)*.
* Do przestrzeni tej nie wlicza się ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higieniczno-sanitarnych.
Nie należy sumować powierzchni sal i przeliczać łącznej ich powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów, które się w niej znajdują.
- W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczestników powinny wynosić min. 1,5 m.
- Po każdych zajęciach używany sprzęt oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane.
- Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, między zajęciami, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczestnikami.
- Należy zapewnić taką organizację pracy i koordynację, które utrudnią stykanie się ze sobą poszczególnych grup (np. różne godziny zajęć).
- Należy unikać organizowania większych skupisk uczestników w jednym pomieszczeniu, w tym ustalić bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć.
- Jeżeli uczestnik przejawia niepokojące objawy choroby, należy odizolować go w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min, 2 m odległości od innych osób, a następnie niezwłocznie powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
W ramach prowadzonych zajęć rekomenduje się uwzględnienie tematyki dotyczącej obecnej sytuacji epidemicznej, w tym ze szczególnym podkreśleniem wagi utrzymywania właściwej higieny osobistej i otoczenia, oraz dystansu społecznego.