Zaciekawić historią

Jednodniowa wycieczka do Warszawy, której trudów zorganizowania na dzień 25 czerwca 2010 roku podjął się Aleksander Szołucha, miała charakter wzbogacający wiedzę seniorów z różnych okresów historii.

Na początek – czasy najnowsze, znane z współczesnych nam środków przekazu, jakże inaczej odbierane po latach, gdy stanęło się oko w oko z prawdą. Zaczynamy od Kościoła Świętego Stanisława na Żoliborzu, przy którym znajduje się grób błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez aparat bezpieczeństwa komunistycznej władzy. Mamy czas na modlitewne skupienie, na refleksje – jakże bolesne.

Ogromne wrażenie robi na nas poświęcone ks. Jerzemu muzeum, po którym oprowadza nas młoda wolontariuszka.

Następny obiekt to Królewskie Łazienki. Z uwagą oglądamy architekturę budynku, zdobienia, wystrój wnętrz – obrazy, freski i ich symbolikę, rzeźby, meble, różnorodność posadzek. Na zewnątrz dużo radości wywołuje paw, który dumnie prezentuje swój ogon jak modelka na wybiegu.

Najwięcej czasu spędzamy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam dopiero w pełni doceniamy bohaterstwo powstańców, inaczej widzimy ich patriotyzm, przeżywamy grozę tamtych dni, dokonujemy innej niż dotychczas oceny tego zrywu stolicy. Bo muzeum to nie tylko powstanie. To lata historii związanej z okupacją kraju (filmy, eksponaty, prezentacja multimedialna, urządzenia, zdjęcia, dokumenty, afisze uliczne, podziemna prasa.)

Korzystamy z materiałów, na podstawie których dzień po dniu możemy odtworzyć przebieg walk (63 dni).  Nasza izba historyczna zostanie wzbogacona o nowe materiały.

Po obiedzie dla relaksu trochę czasu na spacer po ZOO i szczęśliwy powrót do domu.

Galeria >>>

HPK

sponsorzy