Orszak Trzech Króli


W Święta Bożego Narodzenia od kilku lat wpisuje się Orszak Trzech Króli ( 6 stycznia), który obejmuje coraz większą liczbę polskich miejscowości. To piękny przykład łączenia przesłania biblijnego ze staropolską tradycją kolędniczą, sięgającą jasełek i nawiązującą do współczesności, której towarzyszy refleksja nad wiarą i sensem życia. To radosne święto, w którym uczestniczy coraz więcej osób.
Tego roku (2015) pierwszy raz na ulicach Wisznic mieszkańcy gminy i okolic mogli podziwiać bardzo barwny Orszak Trzech Króli. Organizatorem tego wielkiego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Rozwoju Wsi OSP Jedna Dubica. Młodym, pełnym zapału ludziom udało się pozyskać do współpracy władze samorządowe, organizacje społeczne ( w tym PZERiI) i społeczność lokalną od dzieci po seniorów.
O godzinie 13 sprzed Domu Kultury w Dubicy po scenie wyjścia –
„ Olśnienie Mędrców" - wyruszył kolorowy, pełen radości Orszak z trzema królami na koniach. Orszak prowadziła gwiazda i dumnie powiewająca flaga orszakowa. Wyróżniały się w nim dzieci w strojach świadczących o przynależności do określonego króla. Za nim – mieszkańcy Dubicy śpiewający kolędy.
Kolejny przystanek u wejścia na plac targowy Wisznic. Tu miała miejsce scena „Aniołowie i pasterze" przygotowana przez seniorów z PZERiI z udziałem podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wisznicach. W scenerii: las, zagroda, płonące ognisko, śpiący pasterze, przybywający aniołowie efektem ożywiającym scenę był anioł unoszący się w powietrzu. Obudzeni pasterze po rozmowie z aniołami wyruszają do Betlejem. Po drodze - spotkanie Orszaku z królem Herodem. Współczesny charakter i nieoczekiwany dla wszystkich miały na kolejnym przystanku uosobione pokusy, których celem było spowolnienie orszaku. Na rynku w centrum Wisznic młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przygotowała scenę „Walki dobra ze złem". Orszak dotarł do stajenki ze Świętą rodziną (żywe postacie) przed Kościołem. Tutaj wszyscy pokłonili się Dzieciątku , złożyli dary i śpiewali kolędy.
Na wszystkich, którym styczniowy chłód dał się we znaki, czekała gorąca herbata i grochówka.
Scenę „Aniołowie i pasterze" (scenografia, kostiumy) pod kier. Heleny Petruczynik-Kochan przygotowali: Marek Banaszczuk, Teresa Romanowicz, Jadwiga Makarewicz, Alina Borsuk, Janina Gabrylewicz, Irena Olszewska, Anna Turkiewicz, Zdzisław Kacprzak, Ryszard Władyczuk, Bolesław Kochan, Eugeniusz Trochonowicz, Leszek Jaszczuk z żywą kozą, Janina Paszkowska oraz podopieczni WTZ: Dominika Makaruk, Patrycja Tokarz, Tomasz Tkaczuk, Piotr Twarowski, Sebastian Denisiuk; opieka- Marta Kapczuk, Katarzyna Dabrowska.
W roli Króla Baltazara wystąpił Henryk Klimkowicz.

G A L E R I A

HPK

sponsorzy