„Przepis na horodyskie wesele”

Aby przygotować horodyskie wesele należy przygotować następujące składniki :


1 grant z programu „Seniorzy w akcji" przyznany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę" ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.
1.Pasja Pani Teresy Frończuk
1. Pomysłowość Elizy Welik
1 Wspomienia Pani Stanisławy Klimkowicz, Pana Antoniego Marczuka, Eugenni Zdolskiej
1.Warsztaty w Archiwum Sobieski w PAN w Warszawie
1 Pasja i zaangażowanie P. Lucyny Szajdy
600 mieszkańców Horodyszcza
Bogatą tradycję regionu- według potrzeb

Wykonanie:
Na początku należy przygotować podłoże. Należy w tym celu połączyć tradycje kulinarne regionu z młodością i nowoczesnością na międzypokoleniowych warsztatach kulinarnych. Potem wybrać się razem do Warszawy na warsztaty w Archiwum Sobieskich w PAN. Wiedzę zdobytą wymieszać z warsztatami prowadzonymi przez Marcina Lićwinkę, do tego dodać wspomnienia Stanisławy Klimkowicz , Eugenii Zdolskiej , Teresy Jaszczuk, Antoniego Marczuka
Z tego uformować scenariusz, włożyć do formy i wypiekać kilka miesięcy, aż się temat „ucukruje i jak śliwka uleży". Z przygotowanej mieszanki uformować scenariusz. Wszystko przecedzić przez ocenę zespołu „Polesie" i Koła Gospodyń . Do formowania scenariusza zaprosić najstarszych mieszkańców. Dodać czas i poświęcenie mieszkańców. W tym czasie rozczynić w osobnym miejscu przyśpiewki i pieśni obrzędowe. Nagrać, zapisać, nauczyć się wykonywać. Na końcu zebrać elementy dekoracyjne wśród mieszkańców Horodyszcza, wypożyczyć ze Szkoły Podstawowej w Horodyszczu, ułożyć według wskazówek najstarszych mieszkańców. Do pomocy potrzebni są strażacy. Okrasić optymizmem, lokalnym patriotyzmem i radością. Podawać z prawdziwą muzyką ludową w wykonaniu Pana Zdzisława Marczuka, Józefa Sokołowskiego i zespołu „Polesie" z Horodyszcza. Można także zatańczyć z zespołem tanecznym z Gminazjum im K.K. Baczyńskiego w Wisznicach. Hejże na wesele! Na koniec należy poczęstować wszystkich korowajem i zaprosić na szturmę.
I ja tam byłam, miód i wino piłam.
Elżbieta Sokołowska

G A L E R I A

 

Projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji" Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę".

polsko-amerykanska  seniorzy  inicjatyw

sponsorzy