Orszak Trzech Króli w gminie Wisznice

Dzień Objawienia Pańskiego obchodzimy 6 stycznia - święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli.
W parafii Wisznice w tym dniu będzie zorganizowany Orszak Trzech Króli bezpośrednio nawiązujący do tradycji wystawiania jasełek ulicznych, przenoszący wydarzenia sprzed tysięcy lat we współczesność – po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo. Dlatego w Orszaku wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi, by pokazać, że zdarzenia sprzed 2 000 lat wciąż mają znaczenie dla współczesnego człowieka.
Orszak prowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią dzieci ubrane w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Podążają za nimi mieszkańcy naszych miejscowości w kolorowych koronach na głowie, śpiewający kolędy. Kulminacyjnym momentem jest pokłonienie się Małemu Dzięciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie, a później wspólne kolędowanie.
Orszak przypominać ma o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać przede wszystkim do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Króli. Nawiązuje do wielobarwnych i rozśpiewanych pochodów kolędników głoszących dobrą i radosną nowinę o narodzeniu Dzięciątka Jezus.

Wyruszamy o godzinie 13.00 spod Szkoły Podstawowej w Dubicy i ruszamy w kierunku Wisznic. Do orszaku można dołączyć się w dowolnym miejscu na trasie. Ok 14.15 orszak zatrzyma się przy wisznickim targowisku, gdzie bedzie wystawiona pierwsza scenka. Orszak zakończy się wspólnym kolędowaniem przy szopce ustawionej w parku w Wisznicach.

Nie może Ciebie zabraknąć!

sponsorzy