Informacja o uroczystościach pogrzebowych Ś.P. S. Soleckiego

Urząd Gminy Wisznice informuje, iż w środę, 21 czerwca 2023 roku w Wisznicach odbędzie się uroczysty pogrzeb z ceremoniałem wojskowym doczesnych szczątków Żołnierza Niezłomnego Stanisława Soleckiego.

Serdecznie zapraszam mieszkańców gminy oraz wszystkich tych, którzy chcą oddać cześć Ś.P. Stanisławowi Soleckiemu do wzięcia udziału w uroczystościach pogrzebowych współorganizowanych przez Urząd Województwa Lubelskiego w Lublinie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział Lubelski oraz samorząd Gminy Wisznice, przy wielkim zaangażowaniu księży oraz służb mundurowych województwa lubelskiego.

O godzinie 10.00 nabożeństwo pogrzebowe poprzedzi ceremonia wprowadzenia do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Wisznicach trumny ze szczątkami oraz czuwanie. Uroczysta Eucharystia zostanie odprawiona o godzinie 11.00. Po zakończeniu Mszy Świętej około godziny 12.30 kondukt pogrzebowy zostanie poprowadzony w patriotycznej manifestacji na cmentarz w Wisznicach (przy drodze krajowej 63), gdzie w grobowcu rodzinnym spoczną doczesne szczątki Stanisława Soleckiego.

Stanisław Solecki urodził się 7 stycznia 1926 r. w Plancie w powiecie radzyńskim. W czasie okupacji niemieckiej służył od maja 1943 r. w Batalionach Chłopskich, a następnie w oddziale Armii Krajowej pod dowództwem Aleksandra Wereszki „Rocha", operującym na terenie powiatu bialskiego. Po rozbrojeniu oddziału przez Sowietów został osadzony w obozie na Majdanku, skąd został zwolniony i powrócił do rodziców do Wisznic. Osiedlił się i pracował w rodzinnym gospodarstwie w Wisznicach. Na początku 1946 r. wyjechał w poszukiwaniu pracy do Szczecina. W lipcu tego samego roku został aresztowany przez patrol MO i wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Szczecinie z 20 lipca 1946 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 30 sierpnia 1946 r. w więzieniu w Szczecinie. Szczątki Stanisława Soleckiego zostały odnalezione w czerwcu 2021 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

 

 

sponsorzy