Nowa aranżacja szkolnej biblioteki w LO Wisznice

Pozyskane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021- 2025 środki pozwoliły nadać nowy wygląd i funkcjonalność szkolnej bibliotece działającej w strukturach Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach. Placówkę doposażono w nowy księgozbiór, e-booki i audiobooki, a także zakupić sprzęt wspomagający pracę bibliotekarza.
 

Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach, podobnie jak inne szkoły prowadzone przez Powiat Bialski, otrzymało dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021- 2025. Dzięki wsparciu doposażono księgozbiór biblioteki w lektury szkolne w tradycyjnej papierowej formie, a także audiobooki i e-booki. Na bibliotecznych półkach zagościły liczne nowości wydawnicze, reprezentujące  różne gatunki literackie i publicystyczne, różnorakie nurty literatury o szerokiej gamie tematycznej. Zadbano, aby wśród nowo zakupionych książek znalazły się  tytuły atrakcyjne dla współczesnego czytelnika. Wcześniej przeprowadzono sondę wśród licealistów, by wskazali interesujące ich nurty literatury i konkretne tytuły.

Pozyskanie środków z NPRCZ pozwoliło nie tylko wzbogacić księgozbiór, ale również zmienić wygląd biblioteki i czytelni. W tej edycji programu przewidziano także środki na zakup wyposażenia do szkolnych bibliotek. Można było kupić za nie sprzęt usprawniający pracę nauczyciela bibliotekarza, komputery, czytniki e-booków, regały biblioteczne, fotele, poprawić oświetlenie pomieszczeń, a także przeznaczyć część środków na działania promujące czytelnictwo. Z tych możliwości skorzystało wisznickie liceum. Oprócz zakupu nowych książek w formie papierowej i elektronicznej, czytników e-booków, na nowo zagospodarowano szkolną czytelnię, którą już od pierwszych dni grudnia czytelnicy mogli  ujrzeć w innej- ciekawszej aranżacji. Przeprowadzono remont polegający na położeniu nowej podłogi, pomalowaniu ścian, na części z nich położono tapety, a także wymieniono meble w czytelni. Zakupiono nowoczesne regały biblioteczne, urządzono kącik czytelniczy wyposażony w czytniki e-booków, a także wygodne fotele, sofę i pufy. Zadbano o wyraźną poprawę estetyki tego pomieszczenia, dzięki temu czytelnia zyskała zupełnie nowy wygląd.

Pozytywne zmiany nie uszły uwadze licealistów, którzy teraz chętniej zaglądają do biblioteki i czytelni, o czym świadczy wzrost czytelnictwa. Teraz w przyjaznym otoczeniu uczniowie i nauczyciele mogą odpocząć w ciszy, poczytać czy miło spędzić czas wolny. Uroczyste otwarcie nowej czytelni nastąpiło  16 grudnia 2021r. Realizacja tych przedsięwzięć była możliwa dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Powiat Bialski, który zapewnił 20% wkład własny zarówno na zakup nowości czytelniczych, jaki poprawę wnętrz biblioteki i czytelni.

materiał/zdjęcia: Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach
opracowanie: Anna Ostapiuk
sponsorzy