Kotylion na 11 listopada. Jak przygotować dekorację z okazji Święta Niepodległości 2021?

Kotylion patriotyczny to tylko jeden z wielu sposobów na to, by w dniu święta narodowego pokazać, że czujemy się związani z naszym narodem, kulturą i tradycją. 11 listopada 2021 będziemy obchodzić kolejną, 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gmina Wisznice wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Oświaty w Wisznicach w najbliższy czwartek - 11 listopada organizują uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości, na które serdecznie już dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców. 

Wybierając się na uroczystość warto mieć ze sobą symboliczny kotylion. Jak przygotować kokardę narodową na Narodowe Święto Niepodległości? To bardzo proste. Prezentujemy instrukcję, jak ze swoją pociechą w domu zrobić biało-czerwone kokardy. Wspólne przygotowywanie kotylionów z papieru w domu może być ciekawą formą spędzania czasu z dziećmi, a przy okazji prac manualnych warto zapoznać dziecko z historią naszego kraju i tym jak ważnym dniem jest Święto Niepodległości 11 listopada, do czego serdecznie Państwa zachęcamy! 

Materiały i narzędzia:

 • 2 paski czerwonego papieru
  szer. 4 cm i dł. kartki A4
  szer. 1 cm, dł. 10 cm
 • 2 paski białego papieru
  szer. 3 cm i dł. kartki A4
  szer. 1 cm, dł. 10 cm
 • koło z czerwonego papieru o śr. 4,5 cm
 • koło z białego papieru o śr. 2,5 cm
 • klej
 • nożyczki

Dwa długie paski składamy w harmonijkę. Oba mają długość kartki A4.
Aby harmonijki były równe, składamy paski wielokrotnie na pół. Powtarzamy składanie każdej części na pół, aż do uzyskania 32 kawałków. Z boku pasków odcinamy po 1 prostokącie (1 zgięcie).

W węższym białym pasku ostatnie prostokąty smaruję klejem. Następnie układam go na czerwonej harmonijce i sklejam ich końce ze sobą.

Sklejamy ze sobą ostatni i pierwszy prostokąt.

Na końcach dwóch krótszych pasków wycinamy trójkąty.

Wywijamy harmonijkę tak, aby biały kolor znalazł się na zdjęciu.

Naklejamy małe, białe koło na wierzchu. Większe czerwone koło naklejamy od spodu.

Następnie od spodu naklejamy wąskie paski. W taki sposób, aby po odwróceniu biały był po lewej, a czerwony po prawej stronie. 

Gotową kokardę narodową przypinamy do ubrania i maszerujemy na uroczysty pochód świętując 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Zdjęcia: www.portal.librus.pl

 

sponsorzy