Nie czekaj do ostatniego dnia – spisz się dzisiaj!

Lubisz załatwiać sprawy przez Internet? Czy wolisz dzwonić i ustalać wszystko telefonicznie? A może najwyżej stawiasz osobisty kontakt i bezpośrednią rozmowę? Niezależnie od indywidualnych preferencji, każdy znajdzie odpowiedni dla siebie sposób, aby wypełnić obowiązek udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań (NSP 2021). Najważniejsze, aby zrobić to szybko i zgodnie ze stanem faktycznym oraz nie narażać się na karę grzywny. 

Rachmistrzowie spisowi stosunkowo często spotykają się – czy to w wywiadzie bezpośrednim czy przez telefon – z odmową od osób, które twierdzą, że mają czas na udział w spisie do 30 września. Faktycznie jest to termin zakończenia NSP 2021, jednak kontakt od rachmistrza oznacza, że nie można już czekać dłużej i należy spisać się z jego pomocą. Osoby, do których rachmistrz jeszcze nie dotarł, powinny z kolei pamiętać, że wygodniej spisać się samemu i warto to zrobić jak najszybciej. Czekanie ze spisem do końca września może zakończyć się tym, że ostatecznie zapomni się o tym obowiązku.

Internet - szybko, wygodnie i od ręki

Podstawową metodą spisową jest formularz online dostępny na stronie spis.gov.pl Aplikacja jest aktywna 24 godziny na dobę, od momentu pierwszego logowania mamy 14 dni na dokończenie spisu. Do aplikacji można się zalogować za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowalnego lub przy wpisaniu numeru PESEL, nazwiska rodowego matki i wymyślonego przez siebie hasła. Jest to metoda najwygodniejsza i nie wymaga kontaktu z rachmistrzem.

Zadzwoń i spisz się!

Samospis przez telefon to odpowiednia opcja dla osób, które nie mają komputera z Internetem i które wolą mieć wsparcie rachmistrza. Wystarczy wybrać numer infolinii spisowej 22 279 99 99, wcisnąć klawisz „1” („Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”), potem znów „1”, czyli „Spisz się przez telefon”. Po zgłoszeniu się konsultanta możemy rozpocząć spis lub dokończyć pytania w zablokowanym formularzu. 

Czekamy na Ciebie w Urzędzie Gminy!

Osoby preferujące kontakt osobisty mogą spisać się w Urzędzie Gminy Wisznice – w sali konferencyjnej jest przygotowane stanowisko komputerowe do samospisu internetowego, można również dokonać spisu przy pomocy urzędnika – Krzysztof Biełuszka, Sylwia Kasprzuk, Dorota Nowosielska i Aneta Maciejuk mogą spisać każdą chętną osobę i członków jej rodziny w dni powszednie w godzinach pracy urzędu. Na wizytę można wcześniej umówić się telefonicznie- 83 378 21 02, 83 378 20 01 lub 83 378 20 11.

Rachmistrzowie przychodzą i dzwonią, aby pomóc

Rachmistrzowie spisowi pracują w terenie i telefonicznie. Każdy rachmistrz wyposażony jest w legitymację ze zdjęciem i mobilne urządzenie, na którym dokonuje spisu. Informacje przekazywane są w formie naszego oświadczenia (zgodnego z prawdą), dlatego nie przekazujemy rachmistrzom żadnych dokumentów!

 

sponsorzy