190. rocznica urodzin Kajetana Kraszewskiego.

Życie i twórczość w cieniu brata nie przeszkodziły mu w działalności artystycznej. Powieściopisarz i dramatopisarz, autor szkiców historycznych, astronom, muzyk i rysownik Kajetan Kraszewski urodzony 11 marca 1827 w Dołhem. Wielka postać, której 190. rocznice urodzin obchodzi dziś polska kultura.

10 marca br. w Wisznicach odbyły się uroczyste obchody uczczenia 190. rocznicy urodzin pisarza Kajetana Kraszewskiego. Z tej okazji w Gminnym Ośrodku Kultury i Oświaty w Wisznicach zorganizowano sesję naukową pn. „Kajetan Kraszewski jako człowiek pogranicza kulturowego.” Inicjatorami uroczystości są m.in. prof. dr hab. F. Czyżewski, Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie oraz Gmina Wisznice na czele z Wójtem Gminy Piotrem Draganem.

Organizatorzy sesji, przedstawiciele samorządów i instytucji kulturalno – oświatowych złożyli wieńce na grobie rodzinnym Kajetana Kraszewskiego na starym cmentarzu w Wisznicach. Sesję rozpoczął prof. dr hab. Feliks Czyżewski, który powitał zaproszonych gości m.in.: prelegentów sesji w tym dr Agnieszkę Prymak – Sawic, Annę Czobodzińską –Przybysławską, prof. Mariję Żygałową i Annę Mikiciuk, a także dr hab. Dariusza Tarasiuka z wydział historii UMCS, naukowców UMCS z wydziału filologii słowiańskiej, gości z Białorusi w tym Ludmiłę Mikołajewną Pieczko Dyrektor średniej Szkoły nr. 8 im. „Władysława Mikołajewicza Karwata”, Żannę Michajłowną Łopyko Zastępcę Dyrektora ds. wychowawczych oraz delegację uczniów z białoruskiej klasy milicyjnej, przedstawicieli Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie, Wójtów gmin partnerstwa Doliny Zielawy oraz przedstawicieli Bibliotek Publicznych z gmin sąsiednich, Radnego Powiatu Bialskiego Ryszarda Boś, Radnych Gminy Wisznice na czele z Przewodniczącą Ewą Nuszczyk, Dyrektorów Szkół w tym Szkoły Podstawowej im. „J.I. Kraszewskiego”, ks. Jana Pieńkosza Proboszcza Parafii Wisznice i wielu innych gości reprezentujących samorządy i instytucje kulturalne.

Po części oficjalnej rozpoczęto obrady plenarne. Wysłuchano wykładów o życiu Kajetana Kraszewskiego jego twórczości, dokonaniach artystycznych i jego związku kulturowym z Zachodnim Podlasiem. Po obradach i dyskusjach przy poczęstunku uczestnicy obejrzeli występy artystyczne. Na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca z Publicznego Gimnazjum im. "K. K. Baczyńskiego" w Wisznicach, a swoim pięknym śpiewem i niekwestionowanym talentem artystycznym uroczystość umiliły Karolina Cegłowska i Kinga Linkiewicz, uczennice miejscowego Gimnazjum. Po zakończeniu sesji wszyscy zaproszeni goście oraz uczestnicy uroczystości mieli możliwość zwiedzania Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

G A L E R I A

Zdjęcia: Urząd Gminy w Wisznicach

sponsorzy