IV Wiosenna Gala Koni Zimnokrwistych – Wisznice ‘2011

Już niebawem, 9 kwietnia 2011 r., w Wisznicach, odbędzie się IV Wiosenna Gala Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty. Gala jest współorganizowana przez Wójta Gminy Wisznice oraz Lubelski Związek Hodowców Koni. Na gali zaprezentują się hodowcy ogierów z południowo – wschodniej Polski.

Wisznice stały się uznanym ośrodkiem handlowym już w XVI w. – wówczas Zygmunt August ustanowił dwa jarmarki: w dniu Św. Jerzego i na Wniebowzięcie NMP. W I połowie XIX wieku słynęły Wisznice jarmarkami, w tym jarmarkiem na Św. Jerzego, który nabrał ponadlokalnego charakteru – począwszy od 1835 r. Wisznice miały ugruntowaną pozycję ośrodka słynącego z jarmarków na bydło i konie. Organizację jarmarków zwierzęcych przerwały wydarzenia wojenne. Później odbywały się one okazjonalnie.

Tradycja odrodziła się na nowo w latach 90 ubiegłego wieku,  a w 2007 r. Prezes TKHK w Białej Podlaskiej, hodowca koni zimnokrwistych z  gminy Wisznice –  Pan Jacek Makaruk z Horodyszcza wystąpił z  propozycją  organizacji Wiosennej Gali Koni Zimnokrwistych. Pomysł spotkał się z uznaniem władz gminy i Lubelskiego Związku Hodowców Koni: i tak po latach przerwy 31 marca 2007 r. odbyła się I Gala Koni Zimnokrwistych Wisznice ‘2007, na której zaprezentowali się hodowcy z ogierami z województwa lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i mazowieckiego.

Od tamtego momentu impreza ta na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń w gminie Wisznice i cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno hodowców koni jak i zwiedzających.

Program IV Wiosennej Gali Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty przedstawia się następująco:

 7.30 – uroczyste otwarcie Gali, powitanie hodowców i zaproszonych gości

 8.00 –  Polowa próba zaprzęgowa młodych ogierów

11.00 – Komisyjna ocena ogierów

14.00 – Pokazy specjalne

15.00 – Ogłoszenie wyników oceny, prezentacja wyróżnionych ogierów

15.30 – Dopełnienie formalności kupna-sprzedaży

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników do udziału w IV Wiosennej Gali Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty Wisznice ‘2011!

Aneta Maciejuk

sponsorzy